Tergov qo‘mitasi migrantlarni Rossiyaga kirishda Rossiya sim-kartalarini olishga va ulardan foydalanishga majburlashni taklif qilmoqda, deb xabar berdi chorshanba kuni tashkilot o‘zining Telegram-kanalida.
“Rossiya Federatsiyasiga kirgan paytdan boshlab Rossiya SIM-kartasini Davlat xizmatlari portalida migrantning shaxsiy kabinetini yaratishda, shuningdek boshqa ijtimoiy xizmatlardan foydalanishda foydalanish majburiyati bilan majburiy olish tartibini joriy etish kerak”, deyiladi xabarda.
RF СK rasmiy vakili Svetlana Petrenko avvalroq СK raisi Aleksandr Bastrikin Rossiya Federatsiyasi Davlat Dumasi spikeri Vyacheslav Volodinga departamentning migratsiya qonunchiligini bir necha yillarga takomillashtirish bo‘yicha aniq tashabbuslarini bir nechta umumlashtirilgan holda yuborganini xabar qilgan edi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, Rossiya Tergov qo‘mitasi qonunchilik tashabbusi huquqiga ega emasligiga qaramay, agentlik turli davlat organlariga bir necha bor tegishli takliflarni, shu jumladan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari shaklida yuborgan.

Следственный комитет предлагает обязать мигрантов получать российские сим-карты при въезде в Россию и пользоваться ими, сообщается среду в Telegram-канале ведомства.
«Ввести процедуру обязательного получения российской сим-карты с момента въезда в Российскую Федерации с обязательством ее использования при формировании личного кабинета мигранта на портале Госуслуг, а также при пользовании иными социальными услугами”, – говорится в сообщении.
Официальный представитель СК РФ Светлана Петренко ранее сообщила, что председатель СК Александр Бастрыкин направлял спикеру Госдумы РФ Вячеславу Володину обобщенные за несколько лет конкретные инициативы ведомства по совершенствованию миграционного законодательства.
Она добавила, что несмотря на то, что СК России не обладает правом законодательной инициативы, ведомство не раз направляло соответствующие предложения, в том числе в виде проектов норм, в различные государственные органы.