24-iyul kuni o‘zbekistonlik kuryer Muhammadjon Obidov odatdagidek poytaxtning janubi-sharqidagi Vixino-Julebino hududidagi Yandeks do‘konlaridan buyurtmalarni yetkazib berayotgan edi. Unga Farg‘ona o‘tish yo‘lida bo‘lgan odam shubhali bo‘lib ko‘rindi. Mast erkak bolali ayolga tegajog‘lik qilayotganini ko‘rgan ko‘rgan kurer yordamga shoshildi. Haligi erkak ayolning qo‘lidagi bolani tortib olib qocha boshladi. O‘zbekistonlik yigit uning ortidan quvib yetib olganidan so‘ng u bolani tashlab qochdi.
“Men uni voqea sodir bo‘lishidan oldin ko‘rgandim. U “Lavka” buyurtma qabul qilish punkti yonida turgandi. Buyurtmani olib, yetkazib berish uchun ketdim. Yo‘lda men bu odamning bir ayolga teginayotganini ko‘rdim. U bolani ushlab qochdi, men uni qaytarib olish uchun uning orqasidan yugurdim. U chaqaloqni qayerga olib ketmoqchi bo‘lganligi noma’lum. Keyin u bolani yerga qattiq tashladi va “Kechirasiz, boshqa bunaqa qilmayman”, dedi. Men bu odamga yetib oldim va chaqaloq uchun uni bir necha marta urdim, uni ushlab turmoqchi edim, lekin u qutulib, qochib ketdi. Men chaqaloqning onasiga yugurdim. Katta qizi ham o‘sha yerda edi, oldimga kelib, rahmat dedi. Buyurtmalarni tarqatish uchun ishimga ketdim, – deydi Muhammadjon.
Yigit Rossiyaga ko‘chib kelganiga ikkinchi yil bo‘lgan.
Yarim soatdan keyin buyurtma yetkazib berish punktiga yetib kelgan kurer polisiya o‘g‘rini ushlab turganini ko‘rdi. U muqaddam firibgarlikda ayblanib sudlangan 27 yoshli Aleksey Kirichenko bo‘lib chiqdi. Bola o‘g‘irlab ketish vaqtida u mast bo‘lgan.
“Gumondor hibsga olingan. U 1997-yilda tug‘ilgan erkak bo‘lib chiqdi. Yaqin kunlarda unga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atilib, ehtiyot chorasi tanlanadi”, — deyiladi politsiya xabarida.
Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 126-moddasining (o‘g‘irlash) 2-qismi “v”, “d” bandlari bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi. Bola kasalxonaga yotqizilgan: shifokorlar chaqaloqqa yopiq bosh jarohati, ko‘krak qafasining siqilishi, ko‘plab lat yeyish va ko‘karishlar tashxisini qo‘yishdi.

Курьер, который спас ребёнка от похитителя на Ферганском проезде в Москве, рассказал ИА Регнум, что неадекватного мужчину он заметил за 10 минут до инцидента. По словам Мухаммаджона, пьяный прохожий сразу ему показался подозрительным. Курьер бросился на помощь, когда увидел, что нетрезвый мужчина пристаёт к женщине с ребёнком.
23-летний Мухаммаджон О. — курьер сервиса доставки продуктов. Молодой человек работает второй год с момента переезда в Россию. 24 июля Мухаммаджон, как обычно, развозил заказы «Яндекс Лавки» в районе Выхино-Жулебино на юго-востоке столицы. Проезжая мимо детской площадки на Ферганском проезде, курьер обратил внимание на мужчину, который бросился на мать с младенцем на руках. Мухаммаджон развернулся и направился к детской площадке.
«Я видел его ещё до того, как всё произошло. Он ошивался рядом с пунктом выдачи заказов Лавки. Я забрал заказ и поехал его доставлять. По дороге увидел, как этот мужчина приставал к женщине. Он схватил ребёнка, я побежал за ним, чтобы его вернуть. Я просто хотел помочь. Непонятно, куда он хотел унести малыша. Потом он сильно бросил ребёнка на землю со словами «извините, я так больше не буду». Я мужчину этого догнал и пару раз ударил за малыша, хотел его задержать, но он вырвался и побежал дальше. Я подбежал к маме младенца. Там ещё была её старшая дочь, она подошла ко мне и сказала спасибо. Я поехал дальше на заказы», — поведал Мухаммаджон.
Через полчаса курьер, приехав на пункт выдачи заказов, увидел, как полиция задерживает похитителя. Им оказался 27-летний ранее судимый за мошенничество Алексей Кириченко. В момент похищения он был пьян.
«Фигурант задержан. Им оказался мужчина 1997 года рождения. В ближайшее время ему будет предъявлено обвинение и избрана мера пресечения», — сообщили в ведомстве.
Правоохранители возбудили уголовное дело по п. «в», «д» ч. 2 ст. 126 УК РФ (похищение человека). Ребёнка госпитализировали: врачи диагностировали у малышки закрытую черепно-мозговую травму, ушиб грудной клетки, множественные ссадины и синяки.