«Ural Airlines» aviakompaniyasi Markaziy Osiyo mamlakatlariga, xususan, O’zbekiston va Tojikistonga tez-tez uchib turadi. Migrant.uz tahririyatiga bir necha yo‘lovchi-muhojirlar aviakompaniya xodimlarining xatti-harakatlari yuzasidan shikoyat bilan murojaat qilishdi.
Ularning aytishicha, “Ural Airlines” xodimlari qo’l yuki yoki bagaj kalibratorga (o’lchov uskunasi) kirsa ham yo’lovchi muhojirlarni qo’shimcha pul to’lashga majbur qilmoqda. Nohaqlikni tasvirga olgan yoki savol berib, o’z haqqini talab qilgan yo’lovchilarni reysdan qoldirishmoqda.
Aviakompaniya avval ham qo’l yuki yoki bagaj hajmini kalibratorda tekshirib, yo’lovchilardan pul undirishi bilan norozilikka sabab bo’lgan edi.
Eslatib o‘tamiz, xuddi shunday janjal “Ural airlines” avikompaniyasining ichki reyslarida ham sodir bo‘lgan edi. Nohaqlik yo’lovchilar birlashib norozilik bildirgandan so‘ng avikompaniyaning xodimi ishdan bo’shatilishi, prokuraturaning yo’lovchi huquqlarining buzilishi bo’yicha tekshuruv o’tkazishi bilan yakunlangan. Shundan keyin aviakompaniya zudlik bilan rasmiy veb-saytida bagaj va qo’l yukining o’lchamlari haqida batafsil tushuntirish berib, ishdan bo’shatilgan xodim nomi bilan suvenir mahsulotlar yaratishini e’lon qilgan edi.
“Ural Airlines” aviakompaniyasi oʻzining rasmiy veb-saytida yukning ruxsat etilgan maksimal uch oʻlcham yigʻindisi 203 santimetrgacha va bir tomoni 100 santimetrdan oshmasligi kerakligini ma’lum qilgan.
Qo’l yukining o’lchamlari: uzunligi 55 sm, balandligi 40 sm, kengligi 20 smdan oshmasligi kerak.
Noqonuniy jarimaga tortilgan migrantlarga esa quyidagilar tavsiya etiladi:
1. Yukingiz va qo‘l yukingiz belgilangan o’lchamlarga mos kelishini videoga yozib oling.
2. Bagaj yoki qo’l yukini qabul qilishda rad javobini yozma ravishda berishlarini talab qiling.
3. Yo‘lovchi sifatida huquqingiz buzilganligi to‘g‘risida prokuraturaga ariza bilan murojaat qiling.
4. Yetkazilgan zararni qoplashni talab qilib, sudga da’vo arizasini kiriting.
Musofirlikda duch kelgan voqealaringiz bilan bo’lishmoqchi bo’lsangiz, tahririyatimizning telegram akkauntiga yozishingiz mumkin.

Авиакомпания «Уральские авиалинии» достаточно часто летает в страны Центральной Азии, в частности Узбекистан и Таджикистан. В редакцию Мигрант.уз обратились несколько пассажиров с жалобой на действия сотрудников авиакомпании. По словам читателей, сотрудники Уральских авиалиний заставляют пассажиров доплачивать за ручную кладь или за багаж даже если они входят в калибратор. Снимать происходящее на видео или задавать вопросы они запрещают. Несогласных или настойчивых пассажиров снимают с рейса.
Авиакомпания уже давно прославилась тем, что фактически вымогает деньги у пассажиров под проверкой габарита ручной клади или багажа в калибраторе.
Мигранты жалуются, что калибраторы искусственно заужены, а доплачивать приходится даже тогда, когда багаж или ручная кладь полностью входят в калибратор.
Стоит отметить, что похожий скандал уже происходил с пассажирами внутренних рейсов по России. Тогда пассажиры, объединившись добились резонанса. Ситуация закончилась увольнением сотрудника, проверкой фактов нарушения прав пассажиров представителями авиакомпании. Авиакомпания в свою очередь на официальном сайте выпустила подробное разъяснение по габаритам багажа и ручной клади, а также сообщила о намерении создать мерч с именем самого строгого сотрудника, который в итоге был уволен.
Напомним, что Уральские авиалинии на официальном сайте сообщают, что максимально допустимый размер единицы багажа составляет до 203 см в сумме трёх измерений и не более 100 см по любой из сторон.
Габариты же ручной клади для всех классов обслуживания не должны превышать: 55 см в длину, 40 см в высоту, 20 см в ширину.