2024-yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonga 1080 nafar fuqaro ko‘chib keldi, deya xabar bermoqda Statistika agentligi.
Agentlik maʼlumotlariga koʻra, 2024-yilning birinchi yarmida 5 mingdan ortiq Oʻzbekiston fuqarosi boshqa davlatlarga doimiy yashash uchun koʻchib ketgan. Qozog‘iston eng mashhur yo‘nalish bo‘lib qolmoqda, u yerga 4128 kishi yoki umumiy aholining 81,5 foizi ko‘chib o‘tgan. Rossiya va Qirg’iziston mos ravishda 760 va 34 kishini qabul qilib, ikkinchi va uchinchi o’rinlarni egalladi.
Taqqoslash uchun, 2023-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonni doimiy yashash uchun 9 mingdan ortiq kishi tark etgan bo‘lsa, ulardan 7080 nafari Qozog‘istonga, 1584 nafari Rossiyaga ketgan.
2024-yilning yanvar-iyun oylari davomida O‘zbekistonga doimiy yashash uchun 1080 nafar fuqaro ko‘chib kelgan, ulardan 36,1 foizi Rossiya, 24,1 foizi Qozog‘iston fuqarolari. Bu davrda Rossiyadan 390 kishi, Qozogʻistondan 260 kishi, Qirgʻizistondan 78 kishi, Tojikistondan 116 kishi, Turkmanistondan 22 kishi, boshqa davlatlardan 214 kishi kelgan.
2023-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga doimiy yashash uchun 1581 nafar fuqaro ko‘chib kelgan, ularning 582 nafari Rossiyadan, 382 nafari Qozog‘istondan edi.

В январе-июне 2024 года в Узбекистан переехали 1 080 человек, сообщает Агентство по статистике.
По данным агентства, в первом полугодии 2024 года более 5 тысяч граждан Узбекистана переехали на постоянное место жительства в другие страны. Казахстан остается самым популярным направлением, куда переехали 4128 человек, или 81,5% от общего числа. Россия и Кыргызстан заняли второе и третье места, приняв 760 и 34 человека соответственно.
Для сравнения, в первой половине 2023 года из Узбекистана уехало на ПМЖ более 9 тысяч человек, из которых 7080 отправились в Казахстан, а 1584 – в Россию.
В период с января по июнь 2024 года в Узбекистан на постоянное место жительства переехали 1080 человек, из них 36,1% – граждане России, 24,1% – граждане Казахстана. За этот период прибыли: 390 человек из России, 260 человек из Казахстана, 78 человек из Кыргызстана, 116 человек из Таджикистана, 22 человека из Туркменистана, 214 человек из других стран.
В первой половине 2023 года в Узбекистан на ПМЖ переехали 1581 человек, из которых 582 были из России и 382 – из Казахстана.