Muhojirlik havas qiladigan qismat emas. Aksariyat hollarda majburlikdan uy, oila, vatanni tashlab, o‘zga yurtlarga ish izlab chiqishga majbur bo‘linadi. Ayniqsa, bolalarini birovlarga qoldirib, xorijga ketish ikki karra azob. Agar ishonib tashlab ketilgan bola tazyiq va zo‘ravonlikka uchrasa, qurbon bo‘lsa, ota-ona bir umr ich-etini yeb o‘tadi. Ming afsuski, yurtimizda bunday fojiaviy holatlar uchrab turibdi.
Murg‘ak bolalarni kaltaklab o‘ldirib qo‘ygan vahshiylar eng og‘ir jazolarga tortilishini istaymiz va talab qilamiz. Biroq o‘zimiz ham bunday vaziyatda bolalarimizni kimga, qanday huquqiy asosda qoldirib ketish haqida bilishimiz shart.
Ota-ona uch oydan ortiq muddatga yashash joyidan, shu jumladan, chet davlatga vaqtincha chiqib ketayotganida O‘zbekiston Respublikasining “Vasiylik va homiylik to‘g‘risida”gi Qonunining 26-moddasiga muvofiq, o‘z bolasiga vasiy yoki homiy tayinlash choralarini ko‘rishi shart.
Qonunga ko‘ra 0 yoshdan 14 yoshgacha vasiylik, 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan bolalarga homiylik belgilandi.
Uch holatda bu amalga oshiriladi:
• bola yetim bo‘lib, ota-ona qaramog‘isiz qolsa;
• ota-ona muomalaga layoqatsiz bo‘lsa ( yoki ozodlikdan mahrum qilingan bo‘lsa);
• 3 oy muddatdan ortiq yashash joyida bo‘lmaganda (jumladan, xorijga ish yoki boshqa maqsadda ketsa).
Alohida ta’kidlash kerakki, xorijga ish yoki boshqa maqsadda ketsa, bolalariga vasiy yoki homiy tayinlab ketishi majburiy qilib belgilangan.
Tartibga ko‘ra, chiqib ketishidan bir oy oldin o‘z hududidagi tuman yoki shahar “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazining Bolalarni ijtimoiy himoya qilish sho‘’basiga kelib, vasiy yoki homiy belgilab ketish to‘g‘risida ariza bilan murojaat qilishi kerak. Agar favqulodda mamlakatdan chiqib ketishga to‘g‘ri kelsa, notarial tartibda arizani tashlab ketish belgilangan.

Эмиграция – это не судьба, которой можно завидовать. В большинстве случаев люди вынуждены покидать свой дом, семью и родину в поисках работы в чужих странах. Особенно тяжело оставлять своих детей на попечение других и уезжать за границу – это двойное страдание.
Если ребенок, которого доверили, сталкивается с давлением или насилием, погибает, то родители всю жизнь проведут с чувством вины. К большому сожалению, в нашей стране встречаются подобные ужасные случаи.
Мы хотим и требуем, чтобы жестокие люди, которые избивают и убивают невинных детей, понесли самое суровое наказание. Однако мы и сами должны знать, кому и на каких правовых основаниях оставляем наших детей.
Согласно статье 26 Закона Республики Узбекистан “Об опеке и попечительстве”, родители обязаны принять меры по назначению опекуна или попечителя своему ребенку, если они временно выезжают с места жительства, в том числе за границу, на срок более трех месяцев.
По закону опека устанавливается над детьми от 0 до 14 лет, а попечительство – над детьми от 14 до 18 лет.
Это осуществляется в трех случаях:
• если ребенок остался сиротой без попечения родителей;
• если родители недееспособны (или лишены свободы);
• если родители отсутствуют по месту жительства более 3 месяцев (в том числе, если уехали за границу на работу или по другим причинам).
Особо подчеркивается, что если родители уезжают за границу на работу или по другим причинам, они обязаны назначить опекуна или попечителя своим детям.
Согласно процедуре, за месяц до отъезда родители должны обратиться с заявлением о назначении опекуна или попечителя в отдел социальной защиты детей центра социальных услуг “Инсон” своего района или города. Если необходимо срочно покинуть страну, предусмотрена возможность оставить заявление в нотариальном порядке.
Сайт Migrant.uz подготовил специальную статью и передачу об этом.
👉Статья📝
👉Передача ◀️
В специальном материале подробно раскрываются правовые аспекты назначения опекунства, обязанности родителей и лица, принимающего опекунство, права ребенка, а также возможные психологические состояния, которые могут возникнуть.