Birinchi yarim yillikda migratsiya qonunchiligini buzganligi uchun Rossiyadan taxminan 65 ming kishi chiqarib yuborildi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi o‘zining telegram kanalida xabar bergan.
«МВД» ma’lumotlariga ko‘ra, “ОДКБ” doirasida o‘tkazilayotgan “Нелегал-2024” tezkor-profilaktika amaliyoti natijasida 120 ming xorij fuqarosiga Rossiyaga kirish uchun taqiq qo‘yildi. Taqqoslash uchun, 2023 yil davomida RFga 170 ming chet el fuqarosiga kirish taqiqlangan edi.
Vazirlik 2024 yilda sodir etilgan jinoyatlar bo‘yicha ham statistik ma’lumotlarni keltirmoqda. Jinoyat sodir etgan migrantlar soni umumiy olganda 3,7 foizga kamaygan.
Migrantlar tomonidan sodir etilgan og‘ir jinoyatlar soni 11,1 foizga, shu jumladan, talonchilik 30 foizga, bosqinchilik deyarli 10 foizga, jinsiy jinoyatlar 8,5 foizga kamaygan.
“Statistika Rossiya IIVning migrantlar orasidagi jinoyatchilik va huquqbuzarliklarga qarshi kurashish bo‘yicha rejali tekshiruvlar va amaliyotlar o‘tkazishi yaxshi natija berayotganini ko‘rsatmoqda”, – deyiladi xabarda
Eslatib o‘tamiz, “Нелегал – 2024” operatsiyasining ikkinchi bosqichi odatda avgust oyining ikkinchi yarmidan boshlanib, yil oxirigacha davom etadi. Shuning uchun muhojirlarga hujjatsiz yurish aslo tavsiya etilmaydi.
Ayni vaqtda muhojirlarning oldidagi qonuniy yurish bo‘yicha majburiyatlar: patent rasmiylashtirish, migratsion qayddan o‘tish, patent bekor qilinmasligi uchun ikki oy ichida “уведомление” yuborishdir.

За первое полугодие за нарушение миграционного законодательства из России были высланы около 65 тысяч человек. Об этом в своем Telegram-канале сообщило Министерство внутренних дел.
По данным МВД, в результате проводимой под эгидой ОДКБ комплексной оперативно-профилактической операции «Нелегал – 2024» был закрыт въезд в Россию для 120 тысяч человек. Для сравнения, за весь 2023 год в РФ запретили въезжать 170 тысячам иностранных граждан.
Министерство приводит статистические данные о совершенных в 2024 году преступлениях. Число мигрантов, совершивших противоправные деяния, в целом уменьшилось на 3,7%.
На 11,1% сократилось количество совершенных мигрантами тяжких преступлений, в том числе грабежей – на 30%, разбоев – почти на 10%, преступлений сексуального характера – на 8,5%.
«Статистика свидетельствует о том, что планомерная работа МВД России по противодействию преступности и правонарушениям среди мигрантов приносит результаты», — отмечается в публикации.
Напоминаем, что второй этап операции “Нелегал – 2024” обычно начинается со второй половины августа и продолжается до конца года. Поэтому мигрантам категорически не рекомендуется находиться без документов.
В настоящее время обязательства мигрантов по законному пребыванию включают: оформление патента, постановку на миграционный учет, отправку “уведомления” в течение двух месяцев после получения трудового патента во избежание его аннулирования.