2-avgust kuni, OAV va Telegram kanallarida endi Rossiyada Google, iOS va Android xizmatlari bloklanishi haqida xabarlar tarqaldi. Bu mish-mishlarga «ЛДПР» deputati Aleksey Didenkoning so’zlari sabab bo’ldi. Xususan, deputat parlament a’zolariga va davlat amaldorlariga allaqachon ushbu platformalardan foydalanish taqiqlanganligini gapirgan edi.
Bunday yangilik rusiyzabon internetda norozilik to’lqinini keltirib chiqardi. Shu munosabat bilan turli amaldorlar bu xabarni rad etib chiqa boshladi. Masalan, Didenkoning so’zlariga Davlat Dumasining axborot siyosati, texnologiyalari va aloqa qo’mitasi raisining o’rinbosari Oleg Matveychev munosabat bildirgan.
Matveychevning so’zlariga ko’ra, hozirda Rossiyada Google, Android va iOS-ni bloklash muhokama qilingani yo’q, deputat Didenkoning bu haqidagi so’zlari esa haypdan boshqa narsa emas.
Katta hamkasblaridan tanqidlardan so’ng, Didenkoning o’zi ham o’z so’zlarini rad etib chiqdi. Aleksey Didenko Rossiyada Google, Android va iOS operatsion tizimlarining to’liq bloklanishi haqidagi ma’lumotni rad etib, uning so’zlari kontekstdan yulib olinganini ta’kidlagan.
“Men shunchaki taxmin qilgandim. Agar vaziyat shunday davom etaversa, YouTubedan tashqari Googlening boshqa mahsulotlariga ham sanksiyalar qo’llanilishi mumkinligini – jumladan operatsion tizimlarga ham chora ko’rilishi mumkinligini aytgandim. Bu hech qanaqasiga bashorat yoki siyosatchilarning biron-bir rejasini oshkor qilish emasdi, shunchaki shaxsiy fikrim edi. Axir men hatto IT qo’mitasi a’zosi ham emasman. Men shunchaki o’z shaxsiy fikrimni bildirdim, xolos”, deydi deputat “Parlamentskaya gazeta”ga bergan intervyusida.

2 августа, в российских СМИ и телеграм-каналах начали распространяться новости о возможной блокировке сервисов Googlе, iOS и Android. Журналисты ссылались на соответствующие слова депутата от ЛДПР Алексеz Диденко. В частности, он поделился мнением о том, что блокировка может произойти не по российской инициативе. Парламентарий также обращал внимание, что госслужащим и чиновникам уже давно запрещено пользоваться данными платформами.
Такая новость вызвала бурю негодования и возмущения. В связи с чем посыпались опровержения от разных чиновников. Например, слова Диденко прокомментировал зампред комитета Госдумы по информационной политике, информационным технологиям и связи Олег Матвейчев. Он подчеркнул, что на данный момент в России не обсуждается возможность блокировки Google, Android и iOS, и назвал все заявления об этом от депутата Диденко обычным хайпом.
После подобных порицаний от старших коллег, сам Диденко тоже выступил с опровержением своих же слов. Депутат Госдумы опроверг информацию о том, что в России произойдет тотальная блокировка Google и операционных систем Android и IOS. Он подчеркнул, что приписываемые ему слова об этом были вырваны из контекста.
“Я лишь предположил, что если так будет и дальше, то могут последовать санкции и для остальных продуктов Google, помимо YouTube, – в том числе для операционных систем. Конечно, это никакой не прогноз и не раскрытие каких-то планов. Я ведь даже не член IT-комитета. Я высказывал свое личное мнение, не более того”, – резюмировал депутат в интервью «Парламентской газете»