Rossiya IIV Primorsk o‘lkasi boshqarmasi matbuot xizmati qalbaki hujjatlardan foydalanishda gumonlangan 45 nafar muhojirning qo‘lga olinganini xabar qildi. Gap jamoat transporti (avtobuslar, taksi) va yuk mashinalari haydovchilari haqida bormoqda.
Xabar berilishicha, Vladivostokda YHX inspektorlari har kuni tekshiruvlar o‘tkazib, birinchi navbatda haydovchining hujjatlariga e’tibor qaratmoqda va transport vositalaridagi nosozliklarni ko‘zdan kechirmoqda.
• E’tiborli tomoni, avtobus haydovchilarida bo‘lgan migrantlarda asosan “путевой лист” (yo‘l varaqlari) bilan, yuk mashina haydovchilarida taxograflar bilan, taksichilarda esa patent va mehnat qilishga ruxsat beruvchi hujjatlar bilan muammolar ko‘proq uchramoqda, deyiladi matbuot xizmati xabarida.
O‘tgan oy davomida qo‘lga olingan va politsiya bo‘limlariga yetkazilgan 45 nafar migrantning yetti nafaridan soxta haydovchilik guvohnomasi, 38 nafaridan qalbaki Rossiyada vaqtinchalik yashash va mehnat faoliyatini amalga oshirish huquqini tasdiqlovchi hujjatlar olib qo‘yilgan.
Hujjatlarni soxtalashtirgan barcha muhojirlar Rossiya qonunchiligida belgilangan javobgarlikka tortiladi, deyiladi rasmiy bayonotda.
Bundan tashqari, 2024-yil boshidan boshlab Vladivostok shahri YHX tomonidan yo‘l harakati qoidalarini buzganligi uchun 5373 nafar migrant javobgarlikka tortilgani ta’kidlangan. Bu bir kunda 29 nafardan muhojir yo‘l harakati qoidalarini buzganini anglatadi (Migrant.uz tahririyati qaydi).
Berilgan xabardan xulosa qilib, endi haydovchilikka oid har bir hujjatga diqqat bilan yondashish kerakligini ta’kidlamoqchimiz. Taxograflar, yo‘l varaqalari va boshqa hujjatlarini to‘g‘ri va o‘z vaqtida to‘ldirishdan tashqari, ulardan foydalanish qoidalariga rioya qilish ham kerak. Chunki endilikda shu hujjatlar ham sinchkovlik bilan tekshirilib, jinoiy javobgarlikka tortishgacha bormoqda.

Пресс-служба УМВД России по Приморскому краю сообщила о задержании 45 иностранцев, которые подозреваются в использовании поддельных документов. Это касается как водителей общественного транспорта (автобусы, такси), так и грузового транспорта.
Инспекторы ГАИ проводят проверки ежедневно и в первую очередь обращают внимание на документацию, осматривают транспортные средства на наличие неисправностей.
• Интересно, что у водителей автобусов чаще всего выявляют проблемы с путевыми листами, у водителей грузовиков — с информационными табличками и тахографами, а у таксистов, не являющихся гражданами Российской Федерации, — с документацией, подтверждающей право на осуществление трудовой деятельности, — рассказали в пресс-службе ведомства.
У тех 45 мигрантов, что были задержаны и доставлены в отделения полиции за месяц, изъято семь водительских удостоверений и 38 документов, подтверждающих право на регистрацию и трудовую деятельность. Все они, возможно, липовые. Правонарушителей привлекут к установленной российским законодательством ответственности.
Кроме этого, сообщается, что с начала 2024 года 5373 иностранных гражданина были привлечены ГАИ Владивостока к ответственности за нарушения правил дорожного движения.
Напоминаем, что подделка документов является уголовным преступлением. Поэтому, необходимо помнить о том, что к путевым листам, тахографам и другим документам нужно относиться с особой внимательностью. При этом важно не только правильно и вовремя заполнять путевые листы, но и соблюдать предписанные правила их использования.Так как эти документы тоже теперь пристально проверяются.