Tarmoqlarda tarqatilgan videolarda muhojirni do‘q-po‘pisa va kuch ishlatish bilan qo‘rqitayotgan “drujinachilar”ni va savdogar muhojirning molini o‘g‘irlayotgan aholini ko‘rish mumkin. Uyalmay birovning mulkini talon-taroj qilayotgan aholi bunga “drujinachilar” ruxsat berganini aytadi.
Qizig‘i, politsiya talon-taroj qiluvchilarni indamay kuzatib turgan. Bu haqida “66.ru” mahalliy nashri xabar bermoqda.
Reydni hukumatga yaqin “Rus jamiyati” millatchilari o‘tkazgan. “Drujinachilar”ning bir qismi kamuflyaj va niqobda bo’lgan. “66.ru” ning yozishicha, reyd natijasida jami to‘qqiz savdogar ushlangan.
Biroq, voqea bu bilan yakun topmadi. Savdogarlarning mulki reyd natijasi kuppa-kunduz, politsiya roziligi ostida o‘tgan—ketganlar tomonidan talon-taroj qilingan. Yo‘lovchilar savdo rastalaridan mahsulotlarni uyalmay talay boshlashgan.
“Bizga ruxsat berishdi. Sotuvchi qochib ketganini, armiyaga borgisi kelmayotganini aytishdi”, – deydi birovning mahsulotlarini talayotgan aholi 66.ru muxbiriga.
Talonchilik politsiyachilarning ko‘z o‘ngida, ularning sukut ostidagi roziliklari bilan bo‘lgani esa voqeaga yanada yangicha tus beradi.
Bir politsiya xodimi jurnalistning “bu talonchilik qanchalik qonuniy?” degan savoliga “Ha, bu normal holat” deb javob bergan. Ammo kamera oldida huddi shu politsiyachi hech narsa ko‘rmaganini ma’lum qilgan: “Agar telefoningizni yo‘qotsangiz, bu o‘g‘irlik hisoblanmaydi-ku, to’g’rimi?”, deydi politsiyachi muxbirga.
Yekaterinburg IIBB matbuot xizmati “66.ru”nashriga reyd noqonuniy migratsiya va boshqa qonun buzilishi holatlarini aniqlashga qaratilganini ma’lum qilishgan. Politsiya shuningdek, boshqa huquq-tartibot xodimlari ishtirokida o‘g‘irlik sodir bo’lganini esa rad etgan.
Ural va Yekaterinburg qayerga qarab ketayotgani haqida uzoq o‘ylab o‘tirishga hojat yo‘q. Bu yerlarda xususiy mulk, konstitutsiyaviy qadriyatlar o‘z ahamiyatini va muqaddasligini yo‘qotmoqda.
Eslatib o‘tamiz, aynan Yekaterinburgda Putin prezidenti apparati vakillari ishtirokida migrantlarga do‘stona munosabatda bo‘lishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazilgan edi. Migrant.uz bu haqida yozgan edi.

Разрешили прохожим забрать продукты. Полиция не вмешалась Об этом пишет местное издание «66.ru».
Рейд провели националисты из провластной «Русской общины». Часть «дружинников» была одета в камуфляж и балаклавы. На одном из опубликованных изданием видео активисты пытаются незаконно задержать мужчину. Всего, пишет 66.ru, были задержаны девять торговцев.
Хоть формально мероприятие называлось рейдом, на видео отчётливо видно, что в итоге всё превратилось в грабеж среди белого дня, похищение человека и мародёрство. Торговцев не просто похитили, но и отобрали их имущество. Прохожие начали разбирать товар с прилавков.
«Нам разрешили. Сказали, что продавец убежал, не хочет идти в армию», — объяснили пенсионерки корреспонденту 66.ru.
Всё это происходило под молчаливое согласие полиции. Полицейские наблюдали и не вмешивались. На вопрос журналиста, насколько законны, один сотрудник ответил: «Да это нормально».
Однако при включенной записи заявил, что ничего не видел: «Вы же телефон если потеряли, это не является кражей».
В пресс-службе УМВД по Екатеринбургу 66.ru заявили, что рейд должен был выявить факты незаконной миграции и других нарушений. В полиции также отрицают информацию о кражах в присутствии силовиков.
О том, куда катится Урал и Екатеринбург даже долго думать не приходится. Частная собственность, конституционные ценности теряют свою значимость т сакральность.
Напомним, что именно в Екатеринбурге были проведены мероприятия с участием представителей аппарата президента Путина, направленные на дружественное отношение к мигрантам. Мигрант.уз писал об этом.