Vladimir Putin harbiy ro‘yxatga olishdan bosh tortganlik uchun olingan Rossiya fuqaroligidan mahrum qilish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi.
Agar Rossiya pasportini olgan shaxs harbiy ro‘yxatga turmasa, bu fuqarolikni bekor qilish uchun asos bo‘ladi. Qonun shuningdek, harbiy ro‘yxatga olish jarayoni va Rossiya pasportini olish jarayonini sinxronlashtirishni nazarda tutadi.
Ta’kidlash joizki, qonun imzolangan kundan boshlab kuchga kirdi. Ya’ni, yangi tartib 2024-yil 8-avgustdan amal qilmoqda. Eslatib o’tamiz, bu qonunga asos bo’lgan taklif Rossiya Tergov qo’mitasidan chiqqan edi. Qonunning qabul qilinish tezligi esa 8 kundan kam vaqtni talab qildi. Bu juda tez.
Shu munosabat bilan, harbiy ro‘yxatga olishga e’tiborli bo‘lishni eslatamiz. Rossiya fuqaroligini olgan erkaklar harbiy komissariatga borishni kechiktirmasligi kerak. Aks holda Rossiya fuqaroligidan ayrilishga to‘g‘ri keladi. Chunki ma’lumotlarni sinxronlashtirish xabar almashinuvini avtomatlashtirish degani. Bu idoralararo aloqani ancha tezlashtiradi va natijada fuqarolikdan mahrum qilish jarayonini soddalashtiradi.

8 августа был богат на миграционные законы. Президент России подписал сразу три закона, которые непосредственно относятся к бывшим или нынешним мигрантам.
Один из подписанных законов предполагает лишение гражданства России в случае уклонения от воинского учёта. Владимир Путин подписал закон о лишении приобретенного российского гражданства за отказ встать на воинский учет.
Если человек, получивший российский паспорт, не встанет на воинский учет, это будет основанием для прекращения гражданства. Закон также предполагает синхронизацию процесса постановки на учет и получения российского паспорта
Стоит отметить, что закон вступил в силу со дня его подписания. То есть новый порядок действует с 8 августа 2024 года. Скорость принятия этого закона составили менее 8 дней. Напомним, что предложение послужившее основанием для закона было сформировано Следственным комитетом России.
В связи с этим, будьте внимательны к воинскому учёту. Не откладывайте визит в военкомат. Иначе придется распрощаться с российским гражданством. Потому, как синхронизация данных предполагает автоматизацию обмена сообщений. Это сильно ускорит межведомственную связь и в следствии упростит процедуру лишения гражданства.