9-avgustdan 10-avgustga o‘tar kechasi Rossiyaning Ukraina bilan chegaradosh uchta oblastida aksilterror operatsiyasi (KTO) rejimi joriy etildi. Gap Kursk, Bryansk va Belgorod viloyatlari haqida bormoqda. KTO rejimi nima va u qanday cheklovlarni nazarda tutadi?
KTO aksilterror operatsiyasi  – bu Rossiyada terroristik hujumning oldini olish yoki uning oqibatlarini minimallashtirish uchun muayyan hududlarda joriy etilgan maxsus huquqiy rejim.
“Terrorizmga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi federal qonunga muvofiq, KTO rejimi maxsus choralar va cheklovlarni nazarda tutadi. Ular orasida:
🔸 “Aholining turmush tarzini taʼminlovchi” jamoat tartibi va obyektlarni muhofaza qilishni kuchaytirish;
🔸 KTO rejimi joriy qilingan hududda yashovchi fuqarolarni vaqtincha ko‘chirish;
🔸 Telekommunikatsiya kanallari orqali uzatiladigan telefon suhbatlari va boshqa maʼlumotlarni nazorat qilish va blokirovka qilish imkoniyatini joriy etish;
🔸 Hokimiyat, shuningdek, aloqa xizmatlarini ko‘rsatishni to‘xtatib qo‘yishi yoki tarmoqlar va aloqa vositalaridan foydalanishni cheklashi;
🔸 Operatsiya ishtirokchilari tomonidan tashkilotlar va fuqarolarning avtotransport vositalaridan vaqtincha foydalanishi;
🔸 Avtotransport vositalari va piyodalar harakatini cheklash;
🔸 Huquq-tartibot idoralari xodimlari fuqarolar va tashkilotlarga tegishli bo‘lgan turar-joy va noturar joy hamda yer uchastkalariga bemalol kirishlari mumkin.

В ночь с 9 на 10 августа в трех российских регионах, которые граничат с Украиной, ввели режим контртеррористической операции (КТО). Речь идет о Курской, Брянской и Белгородской областях. Что такое режим КТО и какие ограничения он предполагает?
Режим контртеррористической операции — это специальный правовой режим в России, который вводится на тех или иных территориях, чтобы предотвратить теракт или минимизировать его последствия.
Согласно федеральному закону «О противодействии терроризму», режим КТО предусматривает особые меры и ограничения. Среди них:
🔸 Усиление охраны общественного порядка и объектов, «обеспечивающих жизнедеятельность населения»;
🔸 Временное отселение граждан, проживающих в пределах территории, на которой введен режим КТО;
🔸 Введение контроля и возможная блокировка телефонных переговоров и иной информации, передаваемой по телекоммуникационным каналам;
🔸 Власти также могут приостанавливать оказание услуг связи или ограничивать использования сетей и средств связи;
🔸 Временное использование участниками операции транспортных средств организаций и граждан;
🔸 Ограничение движения транспортных средств и пешеходов;
🔸 Сотрудники правоохранительных органов могут беспрепятственно проникать в жилые и нежилые помещения и на земельные участки, которые принадлежат гражданам и организациям.