Rossiya politsiyasi kimnidir qo’lga olsa, uni uzoq muddat shunchaki ushlab tura olmaydi. Ushlab turish mumkin bo’lgan maksimal muddat – besh sutka sanaladi. Lekin bu aynan shuncha ushlab turishlari kerak degani emas. Qancha ushlab turish, ya’ni aniq muddat nega qo’lga olganlari va buni hujjatlarda qanday ko’rsatishga bog’liq.
Agar jinoiy-protsessual tartibda kimdir jinoyat sodir etishda gumon qilingani uchun ushlangan bo’lsa, ko‘pi bilan 48 soat ushlab turish mumkin.
Istisno hollarda, masalan, agar sud ozodlikni cheklashni asosli deb hisoblasa, ammo gumon qilinuvchini hibsga olish uchun dalillar yetarli bo’lmasa, unda muddat yana 72 soatga uzaytirilishi mumkin.
Sud qarori bilan ushlab turish uchun maksimal muddat – 120 soat yoki besh sutkani tashkil qiladi. Ba’zan agar surishtiruvchi yoki tergovchi hujjatlarni xato bilan rasmiylashtirgan bo’lsa, muddat yanada uzaytirilishi mumkin.
(Asos: JKning 94-moddasi 2-qismi, 108-moddasi 4-qismi 3-bandi)
Shundan so’ng, agar gumonlar tasdiqlanmasa, odamni qo’yib yuborishlari shart yoki ehtiyot chorasi belgilanishi kerak. Masalan, hibsga olish, uy qamoqqa olish. Lekin ehtiyot chorasi faqat sud orqali belgilanadi. (Asos: O’zR JPKning 98-moddasi)
Agar ma’muriy huquqbuzarlik sodir etishda kimdir gumon qilinsa, uni politsiya bo’limiga olib kelishlari kerak. Politsiya bo’limida uch soat ichida huquqbuzarlik rasmiylashtirilishi yoki qo’yib yuborilishi kerak. Huquqbuzarlik to’g’risida bayonnoma voqea joyida rasmiylashtirilsa politsiya bo’limiga borish shart bo‘lmaydi. (Asos: MJtKning 27.3, 27.5-moddalari)
Agar huquqbuzarlik uchun qamoq jazosi belgilangan bo’lsa unda bunday huquqbuzarlikni rasmiylashtirish uchun 48 soat ushlab turilishi mumkin. Bunday bayonnomalarni tuzishda politsiya ushlangan shaxsni sudga olib borishi kerak. Shuning uchun qonunan 48 soatlik muddat berilgan.
Aytaylik, odam kelishilmagan mitingda ishtirok etgani uchun ushlansa, u MJtKning 20.2-moddasi 5-qismiga asosan javobgarlikka tortiladi. Bu modda bo’yicha qamoq jazosi nazarda tutilmagan.
Demak, ushlangan shaxsni politsiya bo’limiga olib kelishgandan keyin uch soat ichida qo’yib yuborishlari kerak. Lekin agar kimdir transport harakatiga xalaqit bergani uchun qo’lga olingan bo’lsa, uni politsiya bo’limida 48 soatgacha ushlab turishlari mumkin. Chunki bunday huquqbuzarlik uchun javobgar sudga olib boriladi. (Asos: MJtKning 20.2-moddasi 5, 6-qismlari)
❗️ Eslab qoling, ushlash muddati doim politsiya bo’limiga keltirilgan vaqtdan hisoblanadi. Qonunda belgilangan muddatdan ortiq ushlab turish mumkin emas. Shuning uchun politsiya bo’limiga qaysi vaqt keltirilganingizni qayd etish muhim.
Buning uchun politsiya bo’limida ushlangan shaxslarni ro’yxatga olish kitobiga familiyangizni kiritishlarini so’rashingiz kerak. Kitobga to’g’ri vaqt belgilanishiga e’tiborli bo’ling. Qolaversa, kimdir ushlansa bu haqida bayonnoma tuzilishi kerak.
Bayonnomada ham bo’limga keltirilgan vaqt ko’rsatilishi kerak. Agar vaqt noto’g’ri bo’lsa, tuzatishlarini so’rang. Agar rad etishsa, bayonnomani tanishish uchun berishganida to’g’ri vaqtni o’zingiz ko’rsatib qo’yishingiz mumkin.
Ushlash tartibi odamning jinoyat yoki ma’muriy huquqbuzarlik sodir etgani uchun ushlanganiga bo’g’liq.

При задержании человека лишают свободы, но ненадолго — максимум на пять суток. Точный срок зависит от вида задержания. Уголовно-процессуальное, когда человека подозревают в совершении преступления. Тогда задержать его могут максимум на 48 часов.
В исключительных случаях, например если суд считает задержание обоснованным, но доказательств для заключения подозреваемого под стражу недостаточно, он может продлить срок еще на 72 часа.
Предельный срок задержания — 120 часов, или пять суток. А еще срок иногда продлевают, если следователь или дознаватель оформили документы с ошибками. (Основание: ч. 2 ст. 94, п. 3 ч. 4 ст. 108 УПК РФ).
После этого человека должны либо отпустить, если подозрения не подтвердились, либо избрать меру пресечения. Например, заключить под стражу, поместить под домашний арест, отпустить под подписку о невыезде. Но это может сделать только суд. (Основание: ст. 98 УПК РФ)
Административное, когда человека подозревают в совершении правонарушения. Если наказание не предусматривает арест, задержанного должны отпустить в течение трех часов после того, как доставят в отдел полиции. Иногда в таких случаях протокол можно составить на месте и вообще не ехать в отдел. (Основание: ст. 27.3, 27.5 КоАП РФ)
По арестным статьям задержать могут уже на 48 часов. Это нужно, чтобы у полиции была возможность доставить задержанного в суд для рассмотрения дела: не всегда это можно сделать в тот же день. Если человека отпустят, он может не прийти на заседание и избежать ареста.
Скажем, человека задержали за участие в несогласованном митинге. Обычно за это наказывают по ч. 5 статьи 20.2 КоАП, которая не подразумевает ареста. Тогда задержанного должны отпустить через три часа после того, как доставят в отдел.
Но если у полиции есть доказательства, например видеозапись, что человек помешал движению транспорта, протокол могут составить уже по части 6 той же статьи. Тогда, скорее всего, человека оставят в отделе полиции на ночь, а на следующий день повезут в суд. (Основание: ч. 5, 6 ст. 20.2 КоАП РФ)
Так как срок задержания всегда отсчитывается от времени доставления в отдел, важно зафиксировать его, чтобы вас не держали дольше положенного. Для этого сразу попросите внести вашу фамилию в книгу учета задержанных — там и будет зафиксировано время.
Кроме того, на вас должны составить протокол о задержании, где также должно быть время, когда вас доставили в отдел. Если оно неверное, попросите исправить. Если откажут, сами укажите корректное время в протоколе.
В следующий раз расскажем о порядке задержания. Порядок задержания зависит от того, за что был задержан человек: за совершение преступления или административное правонарушение.