Moskva oblasti Stupino shahar sudi “Vatandosh” o‘zbeklar jamiyati prezidenti Usmon Baratovni nafrat uyg‘otishda ayblanib (Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksi 282-moddasi 2-qismi) to‘rt yilga umumiy rejimdagi koloniyaga hukm qildi.
Ish Baratovning “Odnoklassniki” ijtimoiy tarmog‘idagi “Xo‘rozlarni frontdan qaytaringlar, aks holda tuxum yo‘q!” degan yozuvli posti tufayli qo‘zg‘atilgan.
2023-yil dekabr oyida nashr etilgan nashr Z-nashrlar va urush muxbirlarining e’tiborini tortdi, ular Rossiya Tergov qo’mitasi rahbari Aleksandr Bastrikinga murojaat qilishdi. Ularning iltimosiga ko‘ra jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Usmon Baratov postiga nisbatan lingvistik ekspertiza noto‘g‘ri o‘tkazilganini ta’kidlab, Rossiyadagi sud jarayonini noqonuniy deb hisoblaydi. Uning aytishicha, uning ishi Inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudiga yuborilishi kerak.
Tergov, Baratovning posti Rossiya Federatsiyasi fuqarolari, shu jumladan Ukrainadagi maxsus harbiy operatsiya ishtirokchilarining qadr-qimmatini kamsitadi, deb hisoblaydi. 2024-yil fevral oyida Baratov Rosfinmonitoring ekstremistlar va terrorchilar ro’yxatiga kiritilgan.

Ступинский городской суд Московской области приговорил президента узбекского землячества “Ватандош” Усмана Баратова к четырем годам колонии общего режима по обвинению в разжигании вражды (часть 2 статьи 282 УК РФ).
Дело было возбуждено из-за поста Баратова в социальной сети “Одноклассники”, где он разместил изображение с надписью: “Фиг вам с маслом, а не яйца! Верните петухов с фронта!”.
Публикация, сделанная в декабре 2023 года, привлекла внимание Z-пабликов и военных корреспондентов, которые обратились к главе Следственного комитета России, Александру Бастрыкину. По их требованию было инициировано уголовное расследование.
Усман Баратов настаивает на том, что лингвистическая экспертиза его поста была проведена неправильно, и считает судебный процесс в России незаконным. Он заявил, что его дело должно быть передано на рассмотрение в Европейский суд по правам человека.
Следствие утверждает, что публикация Баратова унижает достоинство граждан Российской Федерации, включая участников специальной военной операции в Украине. В феврале 2024 года Баратов был добавлен в список экстремистов и террористов Росфинмониторинга.