Ma’lumki, hozirda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida vizasiz rejim joriy qilinsa-da, ikki davlat fuqarolari chegaradan xorijga chiqish pasporti orqali o‘tishlari mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov ikki davlat, ikki qardosh xalqni yanada jips va birdam qiladigan xushxabarni e’lon qildi.
“Bugungi kunda O‘zbekiston va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi chegaralarni haqli ravishda do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik ko‘prigi, deb atash mumkin. 2023 yil 1 sentyabrdan boshlab ichki hujjat –fuqaro ID-kartasini taqdim etgan holda O‘zbekiston-Qirg‘iziston chegarasini kesib o‘tish tartibi amal qilayotgani buning tasdig‘idir. Xuddi shunday loyiha Qozog‘iston tomoni bilan ham muhokama qilinmoqda”, dedi Abdulaziz Komilov.
Kelajakda barcha qo‘shni davlatlar bilan ham bordi-keldi aloqalari yanada osonlashadi va kuchayishi kutilmoqda.

Известно, что в настоящее время между Узбекистаном и Казахстаном действует безвизовый режим, однако граждане двух государств могут пересекать границу только по загранпаспорту.
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам внешней политики Абдулазиз Комилов объявил хорошую новость, которая еще больше сплотит два государства и два братских народа.
“Сегодня границы между Узбекистаном и государствами Центральной Азии по праву можно назвать мостом дружбы и добрососедства. Подтверждением тому является порядок пересечения узбекско-кыргызской границы с 1 сентября 2023 года при предъявлении внутреннего документа – ID-карты гражданина Узбекистана. Аналогичный проект обсуждается и с казахстанской стороной”, – сказал Абдулазиз Комилов.