Nijnevartovskning Samotlor ko‘chasida migrant Aman Botirbekov haqiqiy jasorat ko‘rsatib, sakkizinchi qavatdan yiqilib tushishi mumkin bo‘lgan kichkina bolani qutqarib qoldi.
Politsiyachilar bola joylashgan xonadonga kirishga harakat qilgan, lekin eshik qulf edi. O‘shanda Botirbekov yuqoridagi 9-qavatdan arqonda osilib tushishni taklif qildi.
Botirbekov arqon yordamida pastki qavatga tushib, kichkintoyga yorda berdi. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, kvartirada boladan boshqa hech kim bo‘lmagan, uning oyog‘i mebelga bog‘lab qo‘yilgan ekan.
Ushbu qahramonlik jamoatchilik e’tiborini tortdi, ammo qutqaruvchining o‘zi haqida kam narsa ma’lum. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, Aman Botirbekov “Пятёрочка” do‘konida yetkazib beruvchi bo‘lib ishlaydi. Hozirda hodisa yuzasidan tergov harakatlari davom etmoqda, bolani qarovsiz qoldirgan shaxslarni javobgarlikka tortish masalasi hal qilinmoqda.
O‘z hayotini xavf ostiga qo‘yib, notanish bolaga yordamga kelgan muhojirning ishi haqiqiy jasorat va fidoyilik namunasi bo‘ldi.

В главном управлении МВД по ХМАО рассказали, как всем миром спасали малыша, который едва не выпал из окна восьмого этажа на улице Самотлора в Нижневартовске. Спас ребенка Аман Батырбеков.
Как пояснили в управлении, полицейские сначала пытались проникнуть в квартиру, где находился сам ребенок, но дверь была заперта. Тогда они поднялись в квартиру этажом выше и там увидели мужчину, который предложил свою помощь.
«Гражданин изъявил желание спуститься и оказать первую помощь ребенку. Мы перевязали трос, укрепили его, сделали узел и совместно с напарником, доброжелателями спустили его вниз», — добавил сотрудник полиции.
Позже выяснилось, что в квартире никого не было, кроме ребенка. Нога малыша была привязана к мебели. В комнате, где он находился, работал телевизор с мультиками.
О самом герое, который, рискуя жизнью, бросился спасать ребенка, практически ничего не известно. В полиции Muksun.fm удалось выяснить только, что он является поставщиком магазина «Пятёрочка».
«В настоящее время устанавливаются все обстоятельства произошедшего и решается вопрос о привлечении гражданки к установленной законом ответственности», — сообщили в ведомстве.