Rossiya fuqaroligini olsangiz ham Rossiya pensiyasini rasmiylashtirib bo’lmasligini bilarmidingiz?
Bu degani, 01.01.2023-yildan boshlab SSSRda hamda MDH davlatlarida ishlangan staj Rossiya hududida pensiya tayinlashda hisobga olinmaydi.
Rossiya hukumati bitimdan chiqishni 30 yildan buyon pensiya qonunchiligining normalari o’zgargani bilan izohlagan. O’zgarishlarning eng asosiysi – Rossiyada 2023-yil boshidan buyon pensiya tayinlashda nafaqat ish staji, balki jismoniy shaxs uchun to’langan sug’urta badallarining miqdori ham hisobga olinadi.
2023-yilgacha Rossiya fuqaroligini olganlar Bitimga a’zo bo’lgan boshqa davlatda ishlab, keyin pensiya tayinlash paytida esa Rossiya fuqaroligini olishi kuzatilar edi. Bunday vaziyatda pensiya to’lash bilan bog’liq xarajatlarni faqat Rossiya qoplagan. Shuning uchun Rossiya qonunchilari Bitimga a’zo davlatlar bilan “pensiyalarni eksport qilish” tamoyiliga asoslangan ikki tomonlama shartnomalar tuzilmasa, Rossiya byudjeti bunday xarajatlarni ko’tarmasligi kerakligini ta’kidlab, Bitimdan chiqqan.
Hozirgi kunda Rossiya ba’zi mamlakatlar bilan pensiyalar to’lash bo’yicha yangi ikki tomonlama shartnomalar imzolagan. Belarus, Armaniston, Qozog’iston, Qirg’iziston (YOII doirasida), shuningdek, Rossiya va Tojikiston o’rtasida yangi kelishuvlar imzolangan. Bu kelishuvlarga ko’ra, pensiya xarajatlarini qaysi davlatda staj ishlangan bo’lsa, o’sha davlat to’lashi nazarda tutilgan. Ya’ni kimdir 50 yil Tojikistonda ishlab, Rossiya fuqaroligini olib, pensiyaga chiqqan bo’lsa, unda uning pensiyasi Tojikiston hukumati belgilagan nafaqa puli ekvivalentida bo’ladi.
Rossiyaning Moldaviya va O’zbekiston bilan pensiya borasida kelishuvlari yo’q, lekin hozircha muzokaralar olib borilayotgani xabar qilinmoqda. Bu esa ikki tomonlama shartnomalar tuzilgunga qadar O’zbekistondan kelib, Rossiya fuqaroligini olganda ham O’zbekistonda, ham Rossiyada pensiyasiz qolish mumkinligini anglatadi.

Расскажем, почему получив гражданство России, вы не сможете оформить российскую пенсию
больше не учитывается. Так как в соответствии с Федеральным законом от 11.06.2022 № 175-ФЗ Россия перестала быть участником указанного Соглашения о гарантиях прав граждан государств – участников СНГ в области пенсионного обеспечения. В пояснительной записке к закону сказано, что нормы Соглашения перестают действовать для РФ с 01.01.2023. Это означает, что стаж, заработанный в СССР, а также государствах СНГ, при назначении пенсии на территории России начиная с 01.01.2023 года не учитывается.
Как следует из пояснительной записки, такие меры обусловлены тем, что Соглашение действует уже 30 лет. С момента его ратификации изменились нормы пенсионного законодательства. Теперь при назначении пенсии учитывается не только стаж, но и величина уплаченных за физлицо страховых взносов.
Часто встречались случаи, когда гражданин определенную часть времени отработал на территории государства – члена Соглашения, а на момент назначения пенсии проживал уже в России. В подобной ситуации расходы, связанные с выплатой пенсии, несла только Россия без получения какой-либо компенсации таких затрат со стороны государства-члена. Поэтому законодатели отметили, без заключения двусторонних договоров с государствами-членами Соглашения, которые основаны на принципе “экспорта пенсий”, бюджет России подобные расходы нести не должен.
В настоящее время Россия уже подписала новые двусторонние договоры по выплате пенсий с некоторыми странам. Новые соглашения подписаны между Россией, Белоруссией, Арменией, Казахстаном, Киргизией (в рамках ЕАЭС), а также между Россией и Таджикистаном. Это означает, что расходы по выплате пенсий эти государства будут нести пропорционально величине пенсионных прав, приобретенных физлицом на территории каждого из них.
Сообщается, что с Молдавией и Узбекистаном пока ведутся переговоры. Это означает, что до заключения двусторонних договоров выходцы из Узбекистана при получении российского гражданства могут остаться без пенсии как в Узбекистане, так и в России.