Rossiyada koronavirus kasalligi ko’payib bormoqda. Kasallik odamlarni fuqaroligiga qarab ajratmaydi: migrantlar ham, rossiyaliklarning o’zlari ham kasallanmoqda.
5-avgustdan 11-avgustgacha bo’lgan davrda faqat Moskvada koronavirusga chalinganlar soni 3277 kishini tashkil etdi – bu bir hafta oldingi ko’rsatkichdan deyarli 30% ko’p. Kasalxonaga 160 kishi yotqizilgan, to’rt kishi vafot etgan. COVID bilan kasallangan bemorlar soni to’rt haftadirki ketma-ket o’sib bormoqda.
Butun Rossiya bo’ylab ham deyarli shunday o’sish kuzatilmoqda: o’tgan hafta koronavirus bilan oldingi haftaga nisbatan 29,1% ko’proq odam kasallangan, deb xabar bergan koronavirus infektsiyasiga qarshi kurashish shtabi.
❗️Eslatib o’tamiz, mayda Rossiya bo’ylab FLiRT guruhiga mansub koronavirusning yangi shtammlari tarqala boshlagan edi. Xuddi shu paytda COVID kasalligi ham ko’paydi: bemorlarning 28,2 foizida COVID-19 aniqlangandi.
Shifokorlarning so’zlariga ko’ra, virusning yangi shtammi omikronning yana bir turi bo’lib, u COVID-19 ning oldingi variantlaridan deyarli farq qilmaydi. Yangi alomatlardan – tanada toshma paydo bo’lishi mumkin.
Virusolog Petr Chumakovning aytishicha, hozirgi vaqtda COVIDga qarshi emlanishning endi ma’nosi yo’q, chunki infektsiya shunchalik tez o’zgarib borayaptiki, oldingi vaksinalar undan himoya qilolmaydi.
Migrantlar o’z navbatida sog’liklariga e’tiborli bo’lishlari tavsiya etiladi. Chunki Rossiyadagi mavjud tartibga ko’ra, muhojirlar COVIDga qarshi bepul ambulator davolanish huquqiga ega emas. Bu esa ularni kasallik oldida juda zaif qilib qo’ymoqda.

В России растет заболеваемость коронавирусом. Болезнь не разделяет людей по гражданству: болеют и мигранты, и сами россияне.
В период с 5 по 11 августа число заболевших коронавирусом только в Москве составило 3277 человек — почти на 30% больше, чем неделей ранее. В больницу попали 160 человек, умерли четыре. Количество пациентов с ковидом растет уже четвертую неделю подряд.
Примерно такой же рост заболеваемости наблюдается и по всей России: за прошлую неделю коронавирусом заболели на 29,1% больше человек, чем на предыдущей, сообщил оперативный штаб по борьбе с коронавирусной инфекцией.
❗️Напомним, что в мае по России стали распространяться новые штаммы коронавируса из группы FLiRT. Тогда увеличилась и заболеваемость ковидом: за первые две недели варианты этой группы выявили у 28,2% зараженных COVID-19.
По словам врачей, новая группа вирусов — еще одна разновидность омикрона, и она мало чем отличается от предыдущих вариантов COVID-19. Могут появляться новые симптомы — сыпь на теле.
Вирусолог Петр Чумаков заявил, что прививаться от ковида уже нет смысла — инфекция мутирует настолько быстро, что прежние вакцины от них не защитят.
Мигрантам стоит внимательно относится к своему здоровью, так как иностранцы имеют право на бесплатное амбулаторное лечение в связи с коронавирусом, что делает их крайне уязвимыми перед болезнью.