Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning yetti oyi davomida migrantlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar soni qariyb 5 foizga kamaygan. Noqonuniy harakatlar sodir etgan migrantlar soni ham 3,1 foizga kamaydi. Ayniqsa, og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar – 9,2 foizga, jinsiy daxlsizlik va shaxsiy erkinlikka qarshi jinoyatlar – 2,5 foizga, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi bilan bog‘liq jinoyatlar – 21,7 foizga kamaygani alohida e’tiborga molik. Volk bu natijaga Ichki ishlar vazirligi tomonidan ko‘rilgan chora-tadbirlar tufayli erishilganini ta’kidladi.
❗️Eslatib o‘tamiz, Ichki ishlar vazirligi 1 iyul kuni ham migrantlar o‘rtasida jinoyatchilikning kamayishi tendensiyasi haqida ma’lum qilgan edi.
Biroq, Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikinning iddaosiga ko‘ra, teskari tendensiya kuzatilmoqda: u migrantlar tomonidan sodir etilgan zo‘rlashlar soni 5 foizga, bolalarga nisbatan behayo harakatlar 25 foizga va ekstremistik xarakterdagi jinoyatlar 55 foizga oshganini ta’kidlagan.

В России закрепилась тенденция снижения количества преступлений, совершаемых гражданами других государств, сообщила в телеграм-канале представитель МВД Ирина Волк.
«По итогам семи месяцев текущего года зафиксировано снижение почти на 5%. Число мигрантов, совершивших противоправные деяния, уменьшилось на 3,1%»,
— следует из статистики ведомства.
Количество тяжких и особо тяжких преступлений, совершенных мигрантами, упало на 9,2%, против половой неприкосновенности и половой свободы личности — на 2,5%, связанных с незаконным оборотом наркотиков — на 21,7%. Волк отметила, что этому способствовали меры, принятые МВД.
О снижении количества преступлений, совершаемых мигрантами, в МВД докладывали еще 1 июля.
На существовании обратной тенденции настаивает глава СК Александр Бастрыкин. По его словам, на 5% увеличилось число изнасилований, на 25% — развратных действий в отношении детей, а количество преступлений экстремистского характера, совершенных мигрантами, возросло на 55%.