Sheremetyevo aeroportida o‘zbekistonliklarning Rossiyaga kiritilmaslik holatlari davom etmoqda. Migrant.uz muxbiri 19 avgust kuni Samarqanddan Moskvaga Aeroflot aviakompaniyasida uchib kelgan Shohimardon Magometov bilan suhbatlashdi. Umrida birinchi marta O‘zbekistondan xorijga chiqqan Shohimardon, ishxonasi yuborayotgani uchun Rossiyaga kelishida muammoga uchrashini tasavvur ham qilmaganini aytadi.
– Men birinchi marta O‘zbekistondan tashqariga chiqishim. O‘zbekistonda ishim zo‘r. Rossiyaga ishlash maqsadida kelayotganim yo‘q edi. O‘zbekistondagi ishxonamdan xizmat safariga yuborishdi. Ishxonaga vakuum quritgichlar bo‘yicha mutaxassisman. Vakuum “sushilka”larni ko‘rib, tanlab, ishxonaga ma’lumotlarni berishim kerak edi. Xizmat safari uzog‘i bir oy davom etishi rejalashtirilgandi. Agar bo‘sh vaqt qolsa aylanishni maqsad qilgandim, deydi Shohimardon.
Biroq, tong saharda Shermetyevoga qo‘ngan Shohimardon aeroportda chegarachi bilan yuzlashgach, Rossiyaga kelishdan maqsadini “mehmonga keldim”, deb tushuntiradi. Chegarachi Shohimardondan pasport, biletini so‘raydi. Pasportga uzoq tikilib, boshqa hujjatlarni ham talab qilindi, deydi suhbatdoshimiz.
– Pasportim bilan biletni berganimdan keyin, uzoqroq tikilib, yana hujjating bormi, dedi. Yonimda haydovchilik guvohnomasi va “yashil pasportim” bor edi. Ularni berdim. “Komandirovka” hujjatim uyda qolib ketganiga ko‘rsata olmadim. Shuning uchun o‘zim xizmat safari bilan kelganimni tushuntirishni boshladim. Rus tilini mukammal bilmayman. Lekin fikrimni tushuntira olaman. Shuning uchun noto‘g‘ri tushuntirmadim deb o‘ylayman. Bir oyga kelganimni, aylanmoqchiligimni, qaytib ketishimni aytdim. Lekin chegarachi pasportga uzoq tikilib turdida, keyin pasport tekshiruvidan o‘tish kerak, deb yo‘lovchi qatoridan chiqishimni so‘radi.
“Opros” degan tarafda, 10-kabinetga bordim. U yerda 3-4 xodim o‘zbekistonliklarni so‘roq qilayapti. “Sheremetyevo”da Rossiyaga kiritilmayotganlar asosan o‘zbekistonliklar. Orasida bir-ikki nafar tojikistonlik va qirg‘izistonliklar uchrab qoladi. Lekin qolgan hamma o‘zimizning hamyurtlar. Mana shu “opros” xonasida itga qanday munosabat qilishsa, undan ham battar yomon muomala qilishdi. Aynan o‘zbekistonliklarga shunday munosabat kuzatilayapti.
Pasport tekshiruvini 10 soat kutgan Shohimardon “opros” degan xonada uning telefoni titkilanganini, oilasi, shaxsiy suratlari, ma’lumotlari ruxsatsiz tekshirilganini aytadi. Savol-javob ham Shohimardon qolib, uning oila a’zolari haqida bo‘lgani hamyurtimizni taajjubga solgan.
– So‘lagimni olishdi, barmoq izlari topshirdik. Bo‘yimni o‘lchashdi. Yana o‘zim qolib, oilam va oilamdagi ayollar haqida so‘rashni boshladi. Onang, opang qayerda ishlaydi, nima ish qiladi deb so‘raganini umuman tushunmadim. Agar men Rossiyaga kiritilmagan bo‘lsa ularning bu yerda nima aloqasi bor? Galereyada ayrim suratlarni rasmga oldi. Nimani rasmga olganini bilmayman. Balki xotinimni rasmga olgandir, buni qayerdan bilaman? Nima haqqi bor shaxsiy rasmlarimni olishga? Qanday pul topasan, nimaga kelayapsan, nimaga ketayapsan, qancha puling bor, degan savollardan tashqari cho‘ntagimdagi pullarni chiqarishga, kartadagi pullarimni ko‘rsatishga majbur qildi. O‘zimni hech qachon bunday yomon his qilmagan edim. Ustimizdan kulishmoqda, odam o‘rnida ko‘rishmayapti, deb kuyinadi Shohimardon Magometov.
Birinchi marta xorijga chiqib, turist sifatida bunday munosabatga uchrashini tasavvur qilmagan suhbatdoshimiz, tekshiruvdan so‘ng chiqib, birinchi o‘rinda Moskvadagi konsullikka telefon qilishni boshlaydi. Uning maqsadi tahqir, noqonuniy tekshiruvlar borasida davlatdan yordam olish bo‘lgan.
– Konsulstvoga telefon qildim, navbatingiz 50 minutda keladi, deb vaqtni aytib turarkan. 50 daqiqa erinmay kutdim. Navbatim kelmadi. Umuman telefon qilib tusha olmadim. Ishonmaysiz, juda yomon holatga tushdim. Shu paytda insondek qadrimiz yo‘qligin, hech kimga keragimiz yo‘qligi, bu yerda qiynalayotgan xalq bilan elchixonaning ishi yo‘qligini tushundim.
Aeroportda ayni vaqtda 24 soatdan ortiq qolayotgan Shohimardon Qo‘qon o‘g‘li ma’lumot va tushuntirish berilmasligi, yemak va zaruriy ehtiyojlar ta’minoati bilan muammo borligini aytadi.
– Bu yerda bugunning erta tongigacha qolib ketdik. Ovqat yo‘q. Sovuq. Stollarning ustida uxlashga to‘g‘ri keldi. Qorin ochgani uchun bankomatdan doshirak sotib olib, sovuqroq suvga solib, tayyorlab yedik. O‘zimizning pulimizga ham biror narsa sotib olishga ruxsat berishmadi. Chunki sotib olish uchun pastga tushish kerak, pastga tushirmay bir joyda olib o‘tirdi. Nima uchun o‘zi kiritmadingiz, deb so‘rasam xodimlar qo‘pol muomala qilib “za vsyo” deyapti. Kim boshliq desam, aytishmadi. Men jinoyat qilmagan bo‘lsam, o‘z yonimda shu davlatda aylanib, aylanib ketish uchun falon pulga biletlarni sotib olib, pul bilan kelayotgan bo‘lsam nega bunday munosabatda bo‘lishadi? Vatanimdan juda xafa bo‘ldim. Ko‘nglim qolib ketdi.
Suhbat davomida yo‘talayotgan hamyurtimiz soppa-sog‘ holatda Rossiyaga kelib, sovuqda qolib ketgani uchun yo‘talishni boshlaganini aytadi. Aeroportda Shohimardondan tashqari yana o‘nlab o‘zbekistonliklar borligi bildirilmoqda. Ular asosan erkaklar. Orasida ayollar yo‘q. Bugun tongdan tezroq ketish uchun chegarachilar o‘zbekistonliklarga o‘z yonlaridan bilet sotib olishni tavsiya qilishni boshlagani aytilmoqda. Aks holda samolyotda bo‘sh joy bo‘lishini bir necha kun kutishga to‘g‘ri kelishi haqida tushuntirilgan.
– Men aeroportni ko‘rish uchun 770 dollarni sarflaganim yo‘q-ku! Pulimni qaytarib berishsin. Samolyot qilib, uyimga qaytarishsin. Vaqtim, umrim o‘tib ketayapti, 24 soat o‘tiribman, hech kim bepul ovqat bergani yo‘q. Meni kutib olishga kelgan do‘stim ham 10 soat meni kutib, bir kunlik maoshidan quruq qoldi. Ertaroq aniq gap aytishganida do‘stim ham sarson bo‘lmasdi. Birinchi marta kelayotgan yosh yigitlarni ham, ikki-uch yil qonuniy ishlab ketgan kishilarni ham kiritmayapti. Telefonlarini tekshirayapti. Hech narsa topolmay, “ugroza bezopasnosti” degan qonun bo‘yicha deport qo‘yib tashlayapti.
O‘zbekistonga qaytish biletlari 4 million so‘mdan boshlanishini ko‘rgan suhbatdoshimiz, bekordan bekorga xalq bunday sarf-xarajatga davlat jim turmasligi kerakligini so‘zlaydi.
– Ishlashga kelgan odamning qaytib ketish uchun yonida puli qayerdan bo‘ladi? O‘zi biletni qarzga olib, kuyib qolishayotgan bo‘lsa. Manimcha bularning barchasi ataydan qilinayapti. Samolyotlarga pul sarflashsin, deb qilishmoqda. Bo‘lmasa nega uchishdan avval aytmaydi shuni? Nega davlatimiz e’tibor bermayapti bunga? Elchixona biletimiz pulini undirib bersin. Deportimizni bekor qilsin, axir noqonuniy-ku bunday qilishlari! Agar bu narsa elchixonaning qo‘lidan kelmasa unda aeroportda sarson bo‘lishimizga jim qarab turmay, bizni tez O‘zbekistonga qaytarsin. Shunda hech qanday e’tiroz bo‘lmaydi, deya yakunlaydi suhbatni Shohimardon.
Ayni vaqtda Sheremetyevo aeroportida 40 nafarga yaqin o‘zbekistonliklar borligi, ularning soni har bir reys bilan ko‘payib borayotgani, biroq shu bilan birga qaytib ketayotgan hamyurtlarimizning soni ham har kuni 20-30 nafarni tashkil qilishi haqida ma’lumotlar bor.
Ayni vaqtda O‘zbekiston elchixonasi aeroportlardagi o‘zbekistonliklarning huquqiy holati va erkinlari bo‘yicha hech qanday rasmiy munosabat bildirgani yo‘q. Rossiyaga kiritilmayotgan o‘zbekistonliklarning sonini kamaytirish, rus aeroportlaridagi sarsonchilik va xarajatlarni yo‘qqa chiqarish bo‘yicha hukumat tomonidan chora-tadbirlar qo‘llanayotgani bo‘yicha ma’lumotlar mavjud emas.

На этот раз Migrant.uz побеседовал с Шохимардоном Магометовым. Он прилетел 19 августа из Самарканда в Москву авиакомпанией Аэрофлот. Шохимардон, который впервые в жизни выехал из Узбекистана за границу, говорит, что даже не представлял, что столкнется с проблемами при въезде в Россию, так как его отправляла организация.
– Я впервые выезжаю из Узбекистана. У меня отличная работа в Узбекистане. Я ехал в Россию не с целью работать. Меня отправила в командировку моя организация в Узбекистане. Я специалист по вакуумным сушилкам. Я должен был осмотреть, выбрать вакуумные сушилки и предоставить информацию организации. Командировка была запланирована максимум на месяц. Если бы осталось свободное время, я планировал погулять, – говорит Шохимардон.
Однако, когда Шохимардон, прилетевший рано утром в Шереметьево, столкнулся с пограничником в аэропорту, он объяснил цель приезда в Россию как “в гости”. Пограничник попросил у Шохимардона паспорт, билет. Долго смотрел в паспорт, потребовал и другие документы, говорит наш собеседник.
– После того, как я отдал паспорт и билет, он долго смотрел, спросил, есть ли еще документы. У меня были водительское удостоверение и “зеленый паспорт”. Я их отдал. Документ о командировке я забыл дома и не смог показать. Поэтому я начал объяснять, что сам приехал в командировку. Я не в совершенстве знаю русский язык. Но могу объяснить свою мысль. Поэтому я думаю, что неправильно не понял. Я сказал, что приехал на месяц, что хочу погулять, что уеду назад. Но пограничник долго смотрел в паспорт, потом сказал, что нужно пройти проверку паспорта, и попросил меня выйти из очереди пассажиров. В стороне, где написано “опрос”, я пошел в кабинет 10. Там 3-4 сотрудника опрашивают узбекистанцев. В “Шереметьево” не пропускают в Россию в основном узбекистанцев.
Среди них встречаются один-два таджикистанца и киргизстанца. А все остальные – наши соотечественники. В этой комнате “опроса” обращаются хуже, чем с собакой. Именно к узбекистанцам наблюдается такое отношение.
Шохимардон, который ждал проверки паспорта 10 часов, говорит, что в комнате “опроса” рыли его телефон, без разрешения проверяли его семью, личные фото, информацию. То, что вопросы задавались не столько о самом Шохимардоне, сколько о членах его семьи, удивило нашего соотечественника.
– У меня взяли слюну, сняли отпечатки пальцев. Измерили рост. И начали спрашивать не обо мне, а о моей семье и женщинах в семье. Я вообще не понял, зачем спрашивать, где работают мать, сестра, чем занимаются. Если меня не пропустили в Россию, какое они имеют к этому отношение? Некоторые фото в галерее он сфотографировал. Не знаю, что он сфотографировал. Может, сфотографировал мою жену, откуда мне знать? Какое он имеет право брать мои личные фото? Кроме вопросов, как я зарабатываю деньги, зачем еду, зачем уезжаю, сколько у меня денег, заставил вытащить деньги из кармана, показать деньги на карте. Я никогда себя так плохо не чувствовал. Над нами смеются. Не считают за людей, – сетует Шохимардон Магометов.
Наш собеседник, который впервые выехал за границу и не представлял, что столкнется с таким отношением, после проверки вышел и в первую очередь начал звонить в консульство в Москве. Его целью было получить помощь от государства по поводу оскорблений и незаконных проверок.
– Я позвонил в консульство, робот говорит, ваша очередь подойдет через 50 минут. 50 минут я терпеливо ждал. Очередь так и не подошла. Я так и не смог дозвониться. Поверьте, я попал в очень плохую ситуацию. В это время я понял, что мы не ценимся как люди, никому не нужны, посольству нет дела до страдающего здесь народа.
Шохимардон Кукон-оглы, который в данное время находится в аэропорту более 24 часов, говорит, что есть проблемы с предоставлением информации и разъяснений, обеспечением едой и необходимыми потребностями.
– Мы задержались здесь до раннего утра сегодняшнего дня. Еды нет. Холодно. Пришлось спать на столах. Из-за голода мы покупали в банкоматах дошираки, заливали прохладной водой, готовили и ели. Нам даже не разрешили купить что-нибудь на свои деньги. Потому что чтобы купить, нужно спуститься вниз, а нас не пускают вниз и держат на одном месте. Когда я спросил, почему вы вообще не впустили, сотрудники грубо говорят “за всё”. Когда спросил, кто начальник, не сказали. Если я не совершал преступления, приехал с деньгами, чтобы погулять в этой стране на свои деньги, купив билеты на эту сумму, то почему ко мне такое отношение? Я очень обиделся на свою родину. Мне больно.
В ходе беседы наш соотечественник, который кашляет, говорит, что приехал в Россию совершенно здоровым, но начал кашлять из-за того, что задержался на холоде. Сообщается, что в аэропорту, кроме Шохимардона, есть еще десятки узбекистанцев. Это в основном мужчины. Среди них нет женщин. Говорят, что сегодня с утра пограничники начали рекомендовать узбекистанцам покупать билеты за свой счет, чтобы уехать как можно быстрее. В противном случае объяснили, что придется ждать несколько дней, пока в самолете не освободятся места.
– Я же не потратил 770 долларов, чтобы посмотреть аэропорт! Пусть вернут мне деньги. Пусть отправят меня домой самолетом. Мое время, моя жизнь проходят, я сижу уже 24 часа, никто не дал бесплатной еды. Мой друг, который приехал меня встречать, тоже 10 часов меня ждал и лишился дневного заработка. Если бы сразу сказали точно, мой друг тоже бы не мучился. Не пускают ни молодых ребят, которые впервые приезжают, ни тех, кто законно проработал два-три года. Проверяют их телефоны. Ничего не находя, ставят депорт по ч.1 ст.27 ФЗ 114 “угроза безопасности” и отправляют.
Увидев, что билеты в Узбекистан начинаются от 4 миллионов сумов, наш собеседник говорит, что государство не должно молчать по поводу таких расходов, возникающих ни с того ни с сего.
– Откуда у человека, приехавшего на работу, будут деньги на обратную дорогу? А если он сам уже обжегся, взяв билет в долг. Мне кажется, все это делается специально. Делают, чтобы тратили деньги на самолеты. Иначе почему не говорят об этом до полета? Почему наше государство не обращает на это внимания? Пусть посольство взыщет деньги за наши билеты. Пусть отменит наш депорт, ведь это же незаконно – так поступать! Если посольство не может это сделать, то пусть не смотрит молча на наши мучения в аэропорту, а быстро вернет нас в Узбекистан. Тогда не будет никаких возражений, – заключает беседу Шохимардон.
В настоящее время в аэропорту Шереметьево находятся около 40 узбекистанцев, их число увеличивается с каждым рейсом, но в то же время ежедневно возвращаются 20-30 наших соотечественников. В настоящее время посольство Узбекистана не выразило никакой официальной позиции относительно правового положения и свобод узбекистанцев в аэропортах. Нет информации о мерах, предпринимаемых правительством для сокращения числа недопущенных в Россию узбекистанцев, устранения мытарств и расходов в российских аэропортах.