Xabarovskda o‘zbekistonliklarni terrorchilik faoliyatiga jalb qilishda gumon qilingan xorij fuqarosi qo‘lga olindi.
Rossiya Federal xavfsizlik xizmatining Xabarovsk o‘lkasi xodimlari O‘zbekiston fuqarolarini terrorchilik tashkilotiga tayyorgarlikdan o‘tkazish va ular safida qatnashishga jalb qilgan shaxsni qo‘lga oldi.
Departament matbuot xizmati xabar berishicha, tezkor-qidiruv tadbirlari materiallari asosida Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 205.1-moddasi 1.1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda gumonlanuvchi hibsda, tergov davom etmoqda.
Qayd etish joizki, bu mintaqada terrorizmda gumon qilinib hibsga olingan birinchi holat emas. Avvalroq Xabarovskda Ukraina maxsus xizmatlari bilan aloqada bo‘lgan va mintaqada qo‘poruvchilik harakatlarini rejalashtirganlikda ayblangan ayol hibsga olingan edi.
Huquq-tartibot idoralari muhojirlarni ekstremistik va terroristik harakatlarda ishtirok etganliklari uchun javobgarliklari haqida ogohlantiradi.
Taqiqlangan tashkilotlarga, hatto bilmasdan ham qo‘shilish jinoiy javobgarlikka tortilish va uzoq muddatli qamoq jazosiga olib kelishi mumkin.

Вербовавшего узбеков в террористы иностранца арестовали в Хабаровске Сотрудники УФСБ России по Хабаровскому краю задержали выходца из стран Средней Азии, участвовавшего в террористической деятельности. Мужчина привлекал граждан Узбекистана к обучению и участию в той же террористической организации.
– На основании полученных материалов оперативно-розыскной деятельности следственным отделом УФСБ России по Хабаровскому краю возбуждено уголовное дело по ч. 1.1 ст. 205.1 УК РФ, – сообщили в пресс-службе ведомства.
Сейчас мужчина находится под стражей. Расследование дела продолжается.
Напомним, ранее по делу о госизмене задержали хабаровчанку. По информации ФСБ, женщина связалась с представителями спецслужб Украины. Она планировала оказать содействие в совершении диверсионно-террористических акций на территории краевого центра.
Сотрудники правоохранительных органов предупреждают мигрантов об ответственности за участие в экстремистской и террористической деятельности.
❗️Вступление в запрещенные организации, даже по неосторожности, может повлечь за собой уголовное преследование и лишение свободы на длительные сроки. Призываем всех одуматься и не поддаваться на уговоры вербовщиков, чтобы не оказаться за решеткой.