Kirov viloyati politsiyachilariga Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolagan har bir qo‘lga olingan shaxs uchun 10 ming rubl va’da qilinmoqda, deb yozadi Baza telegram kanali o’z manbalariga tayanib.
Baza maʼlumotlariga koʻra, butun Rossiya boʻylab politsiya xodimlariga mahbuslar bilan suhbat oʻtkazish va ularni urushga borishni taklif qilish tavsiya etilgan. Shu bilan birga, ba’zi hududlarda har bir kontrakt tuzgan odam uchun bonus to’lashni va’da qilishdi. Shu tariqa, Kirov viloyatida rahbariyat politsiyaga viloyat byudjetidan 10 ming rubl to’lanishini aytdi. Bu hibsga olingan shaxs allaqachon harbiy qismda bo’lgan taqdirdagina to’g’ri keladi. Biroq, to’lov mexanizmi hali noma’lum.
Boshqa hududlarda ham politsiya qo‘lga olingan shaxs bilan ishlashga majbur. Masalan, Qrimda huquq-tartibot idoralari xodimlari “shartnoma imzolash uchun” ish olib borilgan har bir shaxs haqida o‘z rahbarlariga hisobot berishi kerak.
Boshqa mintaqadagi IIV xodimining soʻzlariga koʻra, rahbariyat unga toʻgʻridan-toʻgʻri ishda birinchi oʻrinda ishni sudga yubormaslik emas, shartnoma imzolash ekanini aytgan.
Eslatib o’tamiz, so’nggi paytlarda fuqaroligi bo’lmagan migrantlarga Rossiya Qurolli Kuchlarida harbiy xizmatni o’tash uchun shartnoma tuzishni taklif qilish holatlari tobora ko’payib bormoqda. Xodimlar harbiy shartnoma tuzishning afzalliklarini tushuntirib, migrantlardan ushbu hujjatlarni imzolashni so‘rashadi. Odatda, migrant harbiy shartnoma tuzishning afzalliklari bilan tanishganligini tasdiqlovchi bunday hujjatlarni imzolaydi.

Сотрудникам полиции Кировской области обещают по 10 тысяч рублей за каждого задержанного, подписавшего контракт с Минобороны, об этом пишет телеграм канал “Baza” ссылаясь на свои источники.
Как сообщает «Baza», полицейским по всей России рекомендовали проводить беседы с задержанными и предлагать им отправиться на СВО. При этом в некоторых регионах за каждого контрактника пообещали платить премию. Так, в Кировской области руководство сообщило полицейским, что им будут платить из бюджета региона по 10 тысяч рублей. Правда только тогда, когда задержанный уже попадает в воинскую часть. При этом механизм выплат пока неизвестен.
В других регионах полицейским также приходится работать с задержанными, но уже не методом пряника. В Крыму, например, правоохранители должны отчитываться перед начальством по каждому задержанному, с кем была проведена работа «по подписанию контракта».
По словам сотрудника МВД из другого региона, ему руководство прямо заявило, что приоритет в работе — подписание контракта, а не направление дела в суд.
Напомним, что в последнее время участились случаи, когда мигрантам без гражданства предлагают заключить контракт на военную службу в ВС РФ. Сотрудники разъяснение преимуществ заключения военного контракта фиксируют на бумаге и просят мигрантов подписать эти документы. Обычно в таких документах мигрант подписывается подтверждая, что он ознакомился с преимуществами заключения военного контракта.