Avvalroq, OAV Volgograd viloyatidagi IK-19 koloniyasi xodimlariga hujum uyushtirganlar orasida ikki nafar O‘zbekiston fuqarosi borligi haqida xabar bergan edi. Biroq ma’lum bo‘lishicha, hujumchilar orasida faqat bitta mahkum – Sayfiyev Shohijahon G‘aybullo o‘g‘li O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan.
Oldinroq nomlari keltirilgan mahkumlar – Ramzidin Toshev va Temur Husinov Volgograd viloyati IK-19 koloniyasidagi to‘polonlarda ishtirok etmagan. Dastlab, Toshev va Husinov qidiruv varaqalariga adashib kiritilgani xabar berildi. Bu haqda ikki kun o‘tgach, hujumchilarning shaxsini ularni yo‘q qilingandan so‘ng aniqlash mumkin bo‘lgani bilan izohlab, ma’lum qilindi.
Rustamjon Navruziy va Nazirjon Toshovdan tashqari, hujumda ishtirok etganlar – Shobodulkarimxon Karimov (Tojikiston fuqarosi) va Shohijahon Sayfiyev (O‘zbekiston fuqarosi) edi, deyilmoqda.
Shohijahon Sayfiyev 2022-yilda O‘zbekistonning boshqa ikki fuqarosi bilan birga yirik miqdorda giyohvand moddalarni tarqatishga urinish uchun qamoqqa olingani aniqlandi. Sudning hukmi Migrant.uz tahririyatida mavjud.
Temur Husinovning onasi jurnalistlarga bergan intervyusida, uning farzandi hujumchilar orasida yo‘qligini, hozirda o‘g‘lining qayerda va qanday holatda ekanligini bilmasligini aytgan.
Ushbu hodisa ma’lumotlar bilan to‘g‘ri ishlash naqadar muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Ayniqsa, bu ma’lumotlar bevosita insonlar va ularning hayotiga tegishli bo‘lsa, ehtiyot bo‘lish kerak. Endi avvalgi ma’lumotlar noto‘g‘ri bo‘lganini ko‘pchilik bilmaydi ham. Asosiy ommaviy axborot iste’molchilarining xotirasida ushbu voqealarga hech qanday aloqasi bo‘lmagan ikki o‘zbekistonlik ismi qoladi.
Rus OAVlarining dezinformatsiya tarqatishi O‘zbekiston va o‘zbek xalqi imidjining yomonlashuvi kabi tashqi oqibatlarga olib kelishidan tashqari, endi muayyan ikki odamni bir umr o‘zlari qilmagan narsalar uchun o‘zlarini oqlash majburiyatidek salbiy oqibatlarga olib keldi.

Раннее СМИ сообщали, что среди тех, кто устроил нападение на сотрудников ИК-19 в Волгоградской области есть двое граждан Узбекистана. Однако, как оказалось, среди захватчиков узбекистанцем являлся только один заключенный – Сайфией Шохижахон Гайбулло угли.
Приведенные ранее заключенные – Рамзидин Тошев и Темур Хусинов не принимали участия в захвате заложников в ИК-19 в Волгоградской области. Изначально Тошев и Хусинов ошибочно были внесены в ориентировки. Об этом сообщили спустя двое суток, объясняя это тем, что личность нападавших удалось выяснить после их ликвидации.
Помимо Рустамчона Наврузи и Назирчона Тошова участниками нападения были Шобдулкаримхон Каримов (гражданин Таджикистана) и Шохижахон Сайфиев (гражданин Узбекистана)
Шохижахон Сайфиев был осуждён в 2022 году за попытку распространения наркотиков в крупном размере вместе с двумя другими гражданами Узбекистана. Приговор суда имеется в распоряжении редакции Мигрант.уз. Мать Темура Хусинова в интервью журналистам сообщила, что её ребенка нет среди нападавших и она не знает, где и в каком состоянии теперь находится её сын.
Этот случай еще раз показывает, как важно правильно работать с данными. Тем более, когда эти данные напрямую касаются людей и их жизни. Вряд ли большинство запомнит, что первоначальные данные были неверными.
Для основной массы потребителей информации среди захватчиков запомнятся двое узбекистанцев, которые никак не имели отношения к этим событиям. Дезинформация приводит к печальным событиям, как внешним, например ухудшение имиджа страны и народа, так и частным – люди теперь будут вынуждены всегда оправдываться за то, что они на самом деле не делали.