Kuch ishlatar tuzilmalari Tergov qo‘mitasi bilan birgalikda Moskvaning Taganskayadagi «Ермак» sport klubiga tekshiruv bilan kelishgan. Rasmiy ma’lumotda sport klubida ekstremistik jamoat tashkil etish shikoyati bo‘yicha tekshiruv o‘tkazilgani va natijada migratsiya qonunchiligi buzilishi holatlarni aniqlangani xabar berilgan.
Tergovchilar 21 nafar chet el fuqarosini tekshirib, ulardan 6 nafari mamlakatga kirish qoidalarini buzgani va ma’muriy bayonnomalar tuzilgani aytilgan. Sport klubida ekstremistlar topilgani haqida hech qanday ma’lumot yo‘q.
Ammo huquq-tartibot organlari tomonidan internetga joylangan videoda tekshiruvchilar migrantlarni kaltaklayotgani aniq ko‘ringan. Videoda qora kiyim va qo‘lqop kiygan kuch ishlatar tuzilma xodimining qo‘llari ko‘tarilgan va boshi egilgan holda “zanjir” shaklida binodan chiqayotgan migrantni urgani tasvirlangan.
Bundan xulosa qilish mumkinki, kuch ishlatar tuzilmalar migrantlarni reyd paytida kaltaklagan bo‘lishi mumkin.
Qayd etish joizki, bu Taganskayadagi sport klubida o‘tkazilgan birinchi reyd emas. Ilgari ham kuch ishlatar tuzilmalar ushbu klubga bostirib kirib, u yerdagi barcha sportchilarni, hatto ota-onalari bilan bo‘lgan yosh bolalarni ham ushlashgan. O‘sha paytda jamoatchilik vakillari bolalar va ota-onalarning huquqlari buzilishi haqida shikoyat qilgan edilar. Lekin vaziyat jamoatchilik e’tiboridan chetda qolib, politsiyachilar huquqini talab qilgan onaga onalik huquqidan mahrum qilish bilan tahdid qilishgan edi.

Силовики приехали на тренировку в клуб «Ермак» на Таганской. Там провели обыск по делу об организации экстремистского сообщества и проверили информацию о нарушении миграционного законодательства.
На тренировке следователи нашли 21 иностранца, выяснилось, что 6 из них нарушили правила въезда в страну, мужчины получили административные протоколы.
О найденный в спортивном клубе экстремистов информации нет. Однако, на видео, которое выложили в сети правоохранительные органы можно отчётливо увидеть избиение мигрантов.
На видео рука силовика в черном костюме и перчатках бьёт мигранта, который идет в «змейке» с поднятыми руками и согнутой головой. Вероятнее всего, силовики избивали мигрантов во время рейда.
Отметим, что это не первый рейд в спортивный клуб на Таганской. Раньше силовики также ворвались в этот клуб, задержали всех прихожан даже несовершеннолетних, которые находились там вместе с родителями. Тогда общественники жаловались на нарушение прав детей и родителей. Но ситуация осталась без общественного внимания, а полицейские угрожали матери лишением материнских прав.