Bundan tashqari, unga kiritilishi kerak bo‘lgan ma’lumotlar miqdorini kamaytirish uchun hukumat ayrim chet ellik huquqbuzarlarga nisbatan dastlabki amnistiyani muhokama qilmoqda.
Ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Aleksandr Gorovoy hukumat komissiyasining yig‘ilishida Rossiya Federatsiyasida hozirda 630 mingga yaqin noqonuniy muhojir borligini – ular asosan bo‘lish rejimi, ikki yoki undan ortiq ma’muriy huquqbuzarliklar yoki noqonuniy mehnat faoliyati tufayli bu maqomni olganini aytgan.
“Agar siz ularning barchasini bir vaqtning o‘zida reyestrga qo‘shsangiz, hech qanday IT infratuzilmasi uni ko‘tara olmaydi. Nisbatan kichik jinoyat sodir etganlar uchun amnistiya qo‘llashdan boshlash oqilona bo‘lardi”, – degan Aleksandr Gorovoy.
Bu taklif FSB tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi mumkin, deb ta’kidladi FSB Birinchi xizmatini boshqaradigan Vladislav Menshikov.
2025-yildan boshlab mehnat muhojirlari uchun nazorat ostidagi shaxslar reyestri ishga tushirilishi kerak. Ko‘rinib turibdiki, uning ishga tushirilishidan oldin migrantlarga amnistiya shaklida yengillik bo‘lishi mumkin, bu esa o‘z navbatida ijobiy yangilik va adolatli qarordir.

Сейчас в России находится около 630 тыс. нелегальных мигрантов, подсчитали в МВД. Для того чтобы стимулировать их покидать страну, правительство с 2025 года планирует запустить реестр контролируемых лиц.
Впрочем, нормативных документов, описывающих его параметры, еще нет. Кроме того, чтобы уменьшить объем информации, которую в него надо внести, в правительстве обсуждают предварительную амнистию для части правонарушителей-иностранцев.
Первый замминистра внутренних дел Александр Горовой на совещании правительственной комиссии по миграционной политике под председательством вице-премьера Татьяны Голиковой заявил, что сейчас в РФ на нелегальном положении находится около 630 тыс. мигрантов — в основном они получили этот статус из-за нарушения режима пребывания, два или более административных нарушения или незаконную трудовую деятельность.
«Если вносить их всех в реестр единовременно, этого не выдержит никакая IT-инфраструктура. Было бы разумнее для начала провести амнистию для тех из них, кто совершил относительно легкие правонарушения»,— отметил Александр Горовой.
Это предложение могла бы поддержать ФСБ, отметил Владислав Меньщиков, возглавляющий Первую службу ФСБ.
С 2025 года для трудовых мигрантов должен заработать реестр контролируемых лиц. Видимо перед его запуском мигрантам стоит ожидать послабления в виде амнистий, что в свою очередь является положительной новостью и справедливым решением.