“Дождь” telekanali Hindiston parlamenti a’zosi Vikramjit Singx Sahnaibga tayanib bergan xabariga ko‘ra, 90 dan ortiq hindistonlik Ukrainada Rossiya tomonida jang qilish uchun aldanib qolgan, ulardan kamida sakkiz nafari halok bo‘lgan va ularning jasadlari hali ham o‘z vatanlariga qaytarilmagan.
Deputatning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina bilan urushda qolgan Hindiston fuqarolarining aksariyati ish bilan ta’minlash bahonasida Rossiyaga taklif qilinib, keyin esa tarjimonlarsiz Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolashga majbur bo‘lmoqda. Shu bilan birga, odamlar ko’pincha o’sha joyga yetib borganidan keyingina urushga borganliklarini biladi.
“Дождь” telekanali Ukrainada o’ldirilgan hindistonliklardan biri Ravi Munning ota-onasi bilan bog’langan. Ular o’g’lini Rossiya transport kompaniyalaridan biriga joylashtirishga va’da berganliklarini aytishgan, biroq Rossiyaga kelganidan so’ng Mun oilasi bilan frontda bog’langan.
Iyul oyida Hindiston bosh vaziri Narendra Modi Moskvaga tashrifi va Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashuvi chog‘ida Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolagan hindistonliklarni demobilizatsiya qilish va yangi yollanganlarni qaytarish masalasini ko‘targan edi. Putin ikkala masalani hal qilishda yordam berishga va’da berdi, biroq bu Ukrainada jang qilayotgan hindlarning ahvoliga ta’sir qilmagan.

Более 90 граждан Индии обманом отправили воевать в Украину на стороне России, из них не менее восьми человек погибли, и их тела пока не удается вернуть на родину, сообщил вечером в среду, 28 августа, телеканал “Дождь” со ссылкой на депутата индийского парламента Викрамджита Сингха Сахнейба.
По словам депутата, большинство граждан Индии, попадающих на войну с Украиной, приглашают в Россию под предлогом предоставления работы, а затем без переводчиков вынуждают подписать контракты с министерством обороны РФ. При этом часто люди понимают, что они попали на фронт, лишь по прибытии на место.
Телеканал “Дождь” связался с родителями одного из погибших в Украине индийцев, Рави Муна, и те рассказали, что сына пообещали устроить в одну из российских транспортных компаний, но, приехав в Россию, Мун связался с семьей уже с фронта.
В июле премьер-министр Индии Нарендра Моди во время визита в Москву и встречи с президентом РФ Владимиром Путиным поднимал вопросы о демобилизации индийцев, подписавших контракты с российским Минобороны, и недопущении новых вербовок. Путин пообещал содействовать решению обоих вопросов, но на положении воюющих в Украине индийцев это пока не отразилось, отмечает “Дождь”.