2024-yil 1-sentyabrdan boshlab Rossiya maktablarida o’quvchilar dars paytida mobil telefonlardan foydalanishni taqiqlovchi qonun kuchga kiradi. Bolalari Rossiya maktablarida o’qiydigan migrantlar ushbu taqiqni hisobga olishlari va bolalar o’qish qoidalarini buzilmasligini nazorat qilishlari kerak. Ushbu qoidani joriy etish orqali mamlakatda o’quvchilarning o’quv jarayoniga e’tiborini oshirishga erishish ko’zda tutilgan.
Darsdan tashqari vaqtlarda, masalan, tanaffuslarda yoki oshxonada o’quvchilar telefonlardan foydalanishlari mumkin. Biroq, ba’zi maktablarda butun o’quv kuni davomida mobil qurilmalarni maxsus shkaflarda saqlash amaliyoti qo’llanilmoqda. Shuning uchun, agar sizga bola bilan aloqani saqlab qolish muhim bo’lsa, telefonlashish mumkin bo’lgan aqlli soatlarni sotib olishni tavsiya qilamiz. Chunki elektron aqlli soatlar yangi qonun bilan taqiqlanmagan.

С 1 сентября 2024 года в российских школах вступает в силу закон, запрещающий использование мобильных телефонов учениками во время уроков. Мигрантам, чьи дети учатся в школах России стоит учитывать данный запрет и проследить, чтобы не было нарушено правило учёбы. Введением данного правила намерены повысить концентрацию школьников на учебном процессе.
Во внеурочное время, например на переменах или в столовой, школьники могут пользоваться телефонами. Однако в некоторых школах уже практикуется сдача мобильных устройств на хранение в специальные шкафчики на весь учебный день. Поэтому в случае, если для вас важно сохранить связь с ребенком лучше купить умные часы со связью. Так как электронные умные часы новым законом не запрещены.