1-sentabr kuni Rossiyaning Nijegorodskaya oblastida, Samara – Moskva yo‘lida og‘ir yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi. Tojikiston fuqarosi boshqargan mikroavtobusda o‘zbekistonliklar ketayotgan edi.
Rossiya IIVB matbuot xizmati ma’lum qilishicha, haydovchi boshqaruvni yo‘qotib, to‘siqqa urilgan va mikroavtobus ag‘darilib ketgan.
Mikroavtobusda haydovchi bilan birga jami 12 kishi bo‘lgan, barcha yo‘lovchilar O‘zbekiston fuqarolari. Avariya natijasida sakkiz kishi halok bo‘lgan, qolgan to‘rt kishi, jumladan haydovchi, jarohat olib kasalxonaga yetkazilgan. Vafot etganlarning shaxsi va yoshi oshkor qilinmagan.
Hodisa joyida tergovchilar va yo‘l-patrul xizmati xodimlari ishlamoqda, ekspertizalar tayinlangan, deyiladi xabarda. Avariya yuz berishining dastlabki sababi mikroavtobus shinasining yorilishi deb taxmin qilinmoqda. RF Jinoyat Kodeksining 264-moddasi bo‘yicha jinoiy ish ochilgani ma’lum, ushbu modda bo‘yicha yetti yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi ko‘zda tutilgan.

1 сентября на трассе Самара – Москва в Нижегородской области России произошло смертельное ДТП, в результате которого погибли восемь граждан Узбекистана. Микроавтобусом, в котором находились узбекистанцы, управлял гражданин Таджикистана. Транспорт осуществлял движение в сторону Москвы.
По данным пресс-службы УМВД, водитель не справился с управлением и допустил наезд на отбойник, после чего автомобиль перевернулся.
В микроавтобусе находились 12 человек, включая водителя, все пассажиры – граждане Узбекистана. В результате аварии погибли восемь человек, остальные четверо, в том числе водитель, получили травмы и были доставлены в больницу. Личности и возраст погибших не разглашаются.
На месте происшествия работают следователи и дорожная полиция, назначены экспертизы. Предварительная причина аварии – лопнувшая шина у минивэна. Возбуждено уголовное дело по статье 264 УК РФ, предусматривающей наказание до семи лет лишения свободы.