Xususan, Moskva Bosh politsiya boshqarmasi migratsiya bo‘limi inspektori Rudik T. va hujjatlar bilan ishlash bo‘yicha mas’ul Olga A. kuchishlatar tizimining diqqat markaziga tushgan. Ularni migrantlarga noqonuniy xizmatlarni tashkil qilishda ayblashmoqda. Tergov versiyasiga ko‘ra, gumonlanuvchilar migrantlarga uchrashuvlar tashkil qilish va Vatanga tezroq qaytish uchun pullik xizmatlar taklif qilishgan.
Uchrashuv narxi 5000 rublga, Vatanga qaytish esa 30 000 rublga baholangan. Bu xizmatlar markazning o‘zida taklif qilingan, va ulardan ko‘plab migrantlar foydalanishgan.
Ta’kidlash kerakki, qonun bo‘yicha migrantlar maxsus “спецприёмник”dagi yaqinlari bilan bepul ko‘rishish huquqiga ega. Biroq Rudik va Olga kabi uddaburonlar tufayli bepul uchrashuvga erishish imkonsiz edi. Vatanga tezroq qaytish ham aslida pullik xizmat emas. Amaldagi tartibga ko‘ra, sud tomonidan belgilangan ma’muriy jarimani to‘lagan xorijliklar Rossiyadan qo‘shimcha to‘lovsiz chiqarib yuboriladi.
Hozirda gumonlanuvchilar so‘roq qilinmoqda, va poytaxtning Tergov qo‘mitasi “Firibgarlik” moddasi bo‘yicha ish qo‘zg‘atgan.

В Центре временного содержания мигрантов в Сахарово начались обыски. Причиной стали подозрения в коррупционной деятельности среди сотрудников центра. В частности, внимание силовиков привлекли инспектор по миграции Московского Главного управления полиции Рудик Т. и делопроизводитель Ольга А. Им инкриминируется организация незаконных услуг для мигрантов.
По версии следствия, подозреваемые предлагали мигрантам платные услуги по организации свиданий и ускоренной отправке на родину. Стоимость свидания оценивалась в 5000 рублей, а отправка на родину – в 30 000 рублей. Эти услуги предлагались прямо у Центра, и ими воспользовались многие мигранты.
Важно отметить, что по закону мигранты имеют право бесплатно увидеться с близкими, находящимися в спецприемниках. Ускоренная отправка на Родину также не является платной услугой. По действующему порядку, иностранцы, оплатившие назначенный судом административный штраф, выдворяются из России без дополнительной платы.
В данный момент подозреваемые допрашиваются, а столичный Следственный комитет возбудил дело по статье «Мошенничество».