Hozirgi vaqtda bot orqali berilgan ma’lumotlarga asosan 42 ta reyd o‘tkazilgan va 30 dan ortiq kishi deportatsiya qilingan.
Faqat migrantlar uchun shikoyatlarga atalgan telegram-bot Yangi Moskvadagi Sosensk qishloq hududida faoliyat yuritmoqda. Bu haqda 4-sentyabr kuni Moskva shahar dumasi deputati Aleksandr Kozlov o‘z telegram-kanalida xabar bergan.
Eslatib o’tamiz, bu Rossiyada migrantlar ustidan shikoyat qilish mumkin bo’lgan birinchi aloqa kanali emas. Avval safarbarlik boshlanganida ko’p qavatli uylarning podyezdlariga (kirish qismi) “migrantlar yashayotgan bo’lsa xabar bering” mazmunida varaqalar yopishtirilgan edi. Keyinroq Rossiyaning Liberal-demokratik partiyasi rasman migrantlar ustidan shikoyat uchun doimiy aloqa raqamlarini ishga tushirdi. Endi esa mahalliy deputatlar telegram botlarni tashkil qilishmoqda.

На данный момент, по информации, поступившей через бот, проведено 42 рейда, и более 30 человек депортированы.
Телеграм-бот, предназначенный исключительно для жалоб на мигрантов, работает в поселении Сосенское в Новой Москве. Об этом 4 сентября сообщил депутат Мосгордумы Александр Козлов в своем телеграм-канале.
Напомним, это не первый канал связи, через который в России можно пожаловаться на мигрантов. Ранее, во время мобилизации, в подъездах многоквартирных домов расклеивали листовки с просьбой сообщать, если там живут мигранты. Позднее ЛДПР официально запустила постоянные горячие линии для жалоб на мигрантов. Теперь же местные депутаты создают телеграм-боты.