Litvada bir yil davomida uchinchi mamlakatlardan kelgan ishchilar soni 20 mingga ortdi. Ularning ko‘pchiligini belaruslar va ukrainaliklar tashkil etayotgan bo‘lsa-da, ish beruvchilar ko‘proq Markaziy Osiyodan kelgan ishchilarga e’tibor qaratishmoqda. Ish beruvchilarning aytishicha, ularning boshqa tanlovi yo‘q. Litvaning o‘zidan ishchilarni topish deyarli imkonsiz.
2024-yilning birinchi yarmida Litvada Markaziy Osiyodan kelganlar soni rekord darajaga chiqqan, deb xabar beradi «BALTNEWS». 2024-yilning 1-iyuli holatiga ko‘ra, Litvada 6 ming o‘zbekistonlik, 5,6 ming qirg‘izistonlik va 4,6 ming tojikistonlik ishga joylashtirilgan. Xorijliklar asosan transport kompaniyalarida ishlashmoqda. Litvada chet ellik haydovchilar soni 60 mingni tashkil etadi.
Ishchi kuchi tanqisligiga qaramay, Litva hukumati mamlakatning migratsion qonunchiligini qat’iylashtirishga qaror qildi. Qat’iylashtirish kvotalarni joriy qilish, xorijlik ishchi kuchini yollash uchun mavjud kvotalarni qisqartirish, shuningdek, yashash uchun ruxsatnoma olish jarayonini murakkablashtirishni o‘z ichiga oladi. O’z navbatida qaror transport sohasidagi betartiblikka olib keldi.
“Yangi migratsiya siyosati joriy etilishi bu haydovchilarni ishlash imkoniyatlaridan mahrum qilish xavfini tug‘diradi, bu esa transport sohasidagi ishchi kuchi tanqisligini yanada kuchaytirishi mumkin”, — deydi Litva milliy avtotashuvchilar assotsiatsiyasining bosh direktori Zenonas Buyvidas.
2024-yilning 1-iyulidan boshlab Litvadagi barcha migrantlar respublikada vaqtincha yashash uchun ruxsatnoma olishlari shart. Shu bilan birga, hukumat fuqarolik olish qoidalarini yanada qat’iylashtirishni rejalashtirmoqda.

В Литве за год количество работников из третьих стран увеличилось на 20 тысяч. Хотя большинство из них составляют белорусы и украинцы, работодатели всё чаще обращают внимание на работников из Центральной Азии. Например, из Узбекистана. Работодатели утверждают, что у них нет другого выбора. В Литве найти сотрудников часто практически невозможно.
За первую половину 2024 года в Литве трудоустроили рекордное число работников из Центральной Азии, сообщает «BALTNEWS». На 1 июля 2024 года в Литве было трудоустроено 6 тысяч узбекистанцев, 5,6 тысячи кыргызстанцев и 4,6 тысячи таджикистанцев. Самое большое количество иностранцев заняты в транспортных компаниях. Количество иностранных водителей около 60 тысячи.
Несмотря на острую нехватку рабочей силы власти Литвы приняли решение ужесточить миграционное законодательства страны. Ужесточение заключается в введении квот, сокращении имеющихся квот для найма иностранной рабочей силы, а также в усложнении получения вида на жительство. Данное решение привело к хаосу в сфере перевозок.
«Введение новой миграционной политики рискует лишить этих водителей возможности работать, что только усугубит проблему нехватки работников транспортной сферы», — заявил гендиректор национальной ассоциации автоперевозчиков Литвы Зенонас Буйвидас.
С 1 июля 2024 года все мигранты в Литве обязаны получать временный вид на жительство в республике. При этом власти хотят ужесточить правила получения гражданства (https://youtu.be/5nMFqIBeUdA?si=0Q3rgAKCVD-AUxD0).