Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi keng ko‘lamli mojaro boshlanganidan beri kamida 68 011 rossiyalik harbiy frontda halok bo‘ldi. Ularning 13152 nafari ko‘ngillilardir. Bu ma’lumotlar VVC Rus xizmati va «Mediazona» tomonidan nekrologlar, ijtimoiy tarmoqlardagi xabarlar va boshqa ommaviy axborotlar kabi ochiq manbalar asosida to‘plangan.
Ta’kidlanishicha, mojarolar davomida birinchi marta ko‘ngilli o‘lganlar soni boshqa guruhlar, jumladan, mahbuslar (aniqlangan o‘limlar umumiy sonidan 19%) va safarbar qilinganlar (13%) orasida yo‘qotishlardan oshib ketgan.
2023-yil oktyabr oyidan beri ko‘ngillilarning o‘limi har haftada 100 tadan kam bo‘lmadi. Ba’zi haftalarda halok bo‘lganlar soni 310 nafardan oshib ketgan. Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma tuzgan ko‘ngillilarning aksariyati kichik shaharlar va qishloqlar aholisi bo‘lib, u yerda munosib ish haqi bo‘lgan barqaror ish topish qiyin.
265 xorijlik ko‘ngilli halok bo‘lgan. Ularning 51 nafari Tojikiston, 47 nafar O‘zbekiston va 26 nafar Qirg‘iziston fuqarolari bo‘lgan. Jurnalistlarga ko‘ra, migratsiya muammolaridan rasmiylar ko‘pincha xorijliklarga bosim o‘tkazish, ularga harbiy harakatlarda qatnashish evaziga Rossiya fuqaroligini va’da qilish uchun foydalaniladi.
Muhojirlarni urushga jalb qilish
2022-yildan beri Rossiya Ukraina bilan mojaroda qatnashish uchun muhojirlarni yollashni boshladi. Buning evaziga ularga pul mukofotlari va fuqarolikni soddalashtirilgan tarzda qabul qilish taklif qilindi. Ishga qabul qilinganlar orasida nafaqat erkaklar, balki oshpaz va hamshira bo‘lib ishga qabul qilingan ayollar ham bor edi. Rossiya Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikinning so‘zlariga ko‘ra, 10 mingga yaqin muhojir “maxsus harbiy operatsiya”ga jo‘natilgan.
“Verstka” nashri, shuningdek, 2023-yil iyulidan 2024-yil avgustigacha Moskvadan 26 mingdan ortiq kishi frontga jo‘natilgani, ularning orasida O‘zbekiston, Tojikiston, shuningdek, Xitoy, Serbiya va Misr kabi boshqa davlatlar fuqarolari borligi haqida xabar bergan.
Rossiya Mudofaa vazirligi urush qurbonlari haqidagi rasmiy raqamlarni oshkor etmaydi, oxirgi marta 2022-yil sentyabrida 5937 kishi halok bo‘lganini e’lon qilgan edi.

С начала полномасштабного конфликта между Россией и Украиной, как минимум 68 011 российских военнослужащих погибли на фронте. Среди них 13 152 добровольца. Эти данные были собраны Русской службой “Би-би-си” и “Медиазоной” на основе открытых источников, таких как некрологи, сообщения в соцсетях и другие публичные сведения.
Отмечено, что впервые за время конфликта количество погибших добровольцев превысило потери среди других групп, включая заключенных (19% от общего числа установленных смертей) и мобилизованных (13%).
С октября 2023 года количество погибших добровольцев еженедельно не опускалось ниже 100 человек. В отдельные недели это число превышало 310 погибших. Большинство добровольцев, заключающих контракты с Минобороны России, — это жители небольших городов и сел, где сложно найти стабильную работу с достойной оплатой.
Среди погибших добровольцев есть иностранцы, в частности, 265 человек, среди которых 51 гражданин Таджикистана, 47 узбекистанцев и 26 кыргызстанцев. По словам журналистов, миграционные проблемы часто используются властями для давления на иностранцев, обещая им гражданство РФ в обмен на участие в боевых действиях.
Привлечение мигрантов на войну
С 2022 года в России началась вербовка мигрантов для участия в конфликте с Украиной. Взамен им предлагалось денежное вознаграждение и упрощенное получение гражданства. Среди вербованных были не только мужчины, но и женщины, привлекаемые для работы в качестве поваров и медсестер. По заявлению главы Следственного комитета России Александра Бастрыкина, около 10 тысяч мигрантов были отправлены на “специальную военную операцию”.
Издание “Верстка” также сообщило, что с июля 2023 года по август 2024 года из Москвы на фронт отправили более 26 тысяч человек, среди которых значительное количество — мигранты из Узбекистана, Таджикистана, а также представители других стран, таких как Китай, Сербия и Египет.
Российское Минобороны не раскрывает официальные данные о погибших на войне, последний раз предоставив информацию в сентябре 2022 года, когда было заявлено о 5937 погибших.