Rossiya Federatsiyasi Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari Dmitriy Medvedev migrantlarga Rossiyaga oilalarini olib kelishni taqiqlashni va “migrantlar bolalarini rus tilini o‘rganishga majburlashni” taklif qildi. U bu haqda TASSga bergan intervyusida aytdi.
“Menimcha, maktablar, migrantlar oilalari, anklavlarga nisbatan nima qilish kerak, men buni yoqlayman. Albatta, biz u yerdagi ba’zi tendensiyalarni yenga olmaymiz, lekin nima qilish mumkin: agar odam mavsumiy ishga kelsa – nega u o‘z oilasini bu yerga sudrab kelayapti?” – deydi Medvedev.
Bundan tashqari, Medvedevning so‘zlariga ko‘ra, migrantlarning bolalari rus tilini o‘rganishga majburlanishi kerak, ammo maktablar buni asta-sekin va “kamsitmasdan” qilishlari lozim.
“Bola kelganda, ba’zi sinflarda uch to‘rtdan bir qism bola, birinchi sinf o‘quvchilari rus tilida gaplasha olmasa, bu mumkin emas. Ularni asta-sekin o‘rganishga majburlash kerak. Kim o‘rganmasa – qo‘yib yubormaslik kerak”, – deydi Medvedev.
Eslatib o‘tamiz, avgust oyida «ЛДПР» partiyasining bir guruh deputatlar partiya rahbari Leonid Slutskiy boshchiligida mehnat migrantlarining Rossiyaga o‘z oilalarini olib kelish huquqini cheklovchi qonun loyihasini Davlat Dumasiga kiritishgan edi.
O‘sha paytda past malakali mutaxassislar haqida gap borgan, ular faqat mehnat shartnomasi yoki patent asosida Rossiyada bo‘lib, Rossiyada yashash uchun patentdan boshqa qonuniy asoslarga ega bo‘lmasa, masalan, Rossiya Federatsiyasi fuqaroligiga ega bo‘lmasa, cheklash taklif qilingan.
Yuqori malakali xodimlar va ularning oilalariga bu cheklov tegishli emas, deb ta’kidlanga edi.
Undan ham avval esa Davlat Dumasining «КПРФ» partiyasidan deputati, Mixail Matveyev, migrantlarning oilasi bilan Rossiyaga kelishini taqiqlash tashabbusi bilan chiqqan edi.
“Bir ishlaydigan kishiga ishlamaydigan besh-yetti kishi keladi, lekin ular Rossiya davlatining ijtimoiy ta’minoti – bepul maktablar, bolalar bog‘chalari, tibbiy xizmat ko‘rsatish xarajatlariga muhtoj”, – degan edi Matveyev.
Rossiya siyosatchilarining ritorikasi hamisha fan va arifmetikaga qarshi. Zero, gumanitar fan tadqiqotlari migrantlarni oilasidan ajralishi haqiqiy muammo ekanligini aytadi.
Umuman olganda, migrantlarni oilalaridan ajralish muammosi inson huquqlarining jiddiy buzilishi bo‘lib, bolalarga jarohat yetkazib, oilaviy rishtalarni buzadi, migrantning qabul qiluvchi jamiyat bilan ijtimoiy munosabatlarini yomonlashtiradi.
Lekin, Rossiya siyosatchilarini fan hech qachon qiziqtirmagan. Bundan tashqari, raqamlar ham rus amaldorlarining ritorikasiga qarshi. Chunki kasalxonalar, maktablar va bolalar bog‘chalari migrantlar uchun hech qachon to‘liq bepul bo‘lmagan. Rossiya jamiyati migrantlar tufayli ijtimoiy yuk tagida hech qachon qolib ketmagan. Sababi oddiy – Rossiya Yevropa emas. Rossiyada migrantlar oilalari uchun ko‘tarma pul yoki boshqa pul to‘lovlari hech qachon mavjud bo‘lmagan. Lekin, shafqatsiz haqiqat amaldorlarni tashvishlantiradimi? Populizm rus siyosatchilari uchun haqiqatdan muhimroq.

Зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев предложил запретить мигрантам привозить с собой в Россию семьи и «заставить детей мигрантов учить русский язык». Об этом он заявил в интервью ТАСС.
«Что, на мой взгляд, нужно сделать, я сторонник этого, применительно к школам, к мигрантским семьям, анклавам. Мы, конечно, не сможем отдельные тенденции там перебороть, но, что можно сделать: если человек приезжает к нам на сезонную работу – ну, какого черта он тащит с собой свою семью?» – сказал Медведев.
Кроме того, по его словам, детей мигрантов надо заставить выучить русский язык, но школы в свою очередь должны делать это постепенно и «без хамства».
«Невозможно, когда ребенок приходит, а в некоторых классах три четверти людей, первоклашки, не говорят по-русски. Надо постепенно заставлять их учить. А кто не учит – ну, не пускать», – говорит Медведев.
Напомним, что в августе группа депутатов от ЛДПР во главе с лидером партии Леонидом Слуцким внесла в Госдуму законопроект, ограничивающий трудовым мигрантам право перевозить свои семьи в Россию.
Речь тогда шла о низкоквалифицированных специалистах, пребывающих в России только на основании трудового договора или патента, при этом не имеющих иных законных оснований на проживание в стране, например гражданства РФ. Высококвалифицированных работников и их семей это не касается.
До этого с инициативой запретить мигрантам приезжать с семьей в Россию выступил депутат Госдумы от КПРФ Михаил Матвеев.
«На одни работающие руки мы получаем пять-семь неработающих, но которые нуждаются в расходах российского государства на социальное обеспечение – бесплатные школы, детские сады, медицинское обслуживание. Я правда предполагаю, что сделать это без сохранения безвизового режима невозможно. Значит, необходимо вводить визовый режим, хотя я сильно сомневаюсь, что мы готовы на это пойти», — заявлял тогда Матвеев.
Риторика российских политиков, как всегда, против науки и арифметики. Ведь научные исследования гуманитариев говорит о том, что разлучение мигрантов с семьей – настоящая проблема. В целом, проблема разлучения мигрантов с семьями является серьезным нарушением прав человека, которое наносит травму детям и разрушает семейные связи, ухудшая социальные отношения мигранта с принимающим обществом. Но, российских политиков наука никогда не интересовало.
Кроме этого, цифры тоже против риторики русских чиновников. Так как больницы, школы и детские сады никогда не были полностью бесплатными для мигрантов. Социальную нагрузку российское общество от мигрантов никогда не получало. Так как, Россия не Европа. В России никогда не было подъемных или каких-то других денежных выплат для семей мигрантов. Но, волнует ли чиновников суровая действительность? Популизм важнее.