«Kaspersky» tahliliga ko’ra MDHda kiberhujumlarga eng ta’sirchan bo‘lgan sohalar moliya va qurilish kompaniyalari, shuningdek, ishlab chiqarish korxonalari bo‘lib chiqdi. Bu sohalarga umumiy hujumlarning 66% to‘g‘ri keladi. Ammo ma’lumotlar internetga sizdirilishi nuqtayi nazaridan esa eng ko‘p aziyat chekadigan sektor – chakana savdo ekani aniqlandi.
MDH hududida xakerlar faoliyati bir xil emasligi bilan ajralib turadi. Agar Tojikistonda kiberxujumlarga 60,6% foydalanuvchi duch kelgan bo‘lsa, Qozog‘istonda bu ko‘rsatkich 54,6% ga, Armanistonda esa 44,2% ga yetgan.
Hisobot mualliflari qayd etishicha, hujumlar ko‘pincha himoyasi sust bo‘lgan tashkilotlarga qaratilgan. Shunga qaramay, 2020-yildan buyon davlat organlari ham hujumlar bilan to‘qnash kelmoqda:
— 2023-yil noyabr oyida O‘zbekistonda Senat, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar siyosati va sport vazirligi sahifalariga kirish imkoniyati yo‘qolgan. OAVlarda bu saytlar DDoS-hujumga uchragan bo‘lishi mumkinligi taxmin qilingan;
— Qozog‘istonda o‘tgan yili davlat organlari 86,3 million kiberhujumni qaytargan;
— 2020-yilda Qirg‘iziston parlamentining sayti “The Black Pirate” guruhi xakerlari tomonidan buzib kirilgan. Xakerlar fuqarolarning ma’lumotlar bazasiga kirish imkoniyatiga ega bo‘lib, Bishkekdan 10 ming dollarlik tovon to‘lashni talab qilishgan.
Shu voqealardan so‘ng, MDH mintaqasida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va IT-mutaxassislari kiberhodisalarga tezroq javob berish ustida ishlay boshladi.
Masalan, Qirg‘izistonda bunday vaziyatlarga tezkor javob berish markazi ochildi, Qozog‘istonda esa 2017–2022-yillar davomida 26 ta xususiy axborot xavfsizligi markazi tashkil etildi. O‘zbekistonda esa 2022-yili «Kiberxavfsizlik to‘g‘risida»gi qonun qabul qilinib, uning ijrosi bo‘yicha vakolatli organ belgilangan.

Наиболее уязвимыми для кибератак оказались финансовые и строительные компании, а также производственные предприятия: в совокупности на них приходится 66 % атак. Тем не менее от утечек данных в Сеть чаще всего страдает другой сектор — ретейл.
Активность хакеров на территории СНГ отличается неоднородностью. Если в Таджикистане с кибератаками столкнулись около 60,6 % пользователей, то в Казахстане этот показатель достиг 54,6 %, а в Армении — 44,2 %.
Авторы доклада подчёркивают, что жертвами атак чаще всего становятся организации со слабой защитой. Тем не менее в начале c 2020-х с атаками столкнулись государственные органы:
— в ноябре 2023 года в Узбекистане оказались недоступны страницы Сената, Министерства высшего образования, науки и инноваций, молодежной политики и спорта. СМИ предположили, что они подверглись DDoS-атаке;
— 86,3 млн кибератак отразили в прошлом году госорганы Казахстана;
— в 2020 г. сайт парламента Кыргызстана взломали хакеры из группировки The Black Pirate. Они получили доступ к базе данных граждан и потребовали от Бишкека выкуп в $10 тыс.
После этого правоохранители и IT-специалисты региона начали работать над более оперативным реагированием на киберинциденты. Например, в Кыргызстане открылся центр оперативного реагирования на такие ситуации, а в Казахстане в 2017–2022 гг. создали 26 частных оперативных центров информационной безопасности. В Узбекистане же был принят Закон «О кибербезопасноти».