Migrant.uz tahririyatiga 4 yildan buyon Moskvada qonuniy ishlab kelayotgan muhojir murojaat qildi. O‘zbekistonlik Sh.K.ning so‘zlariga ko‘ra, u metrodan chiqishda politsiyachilar tomonidan mutlaqo asossiz to‘xtatilgan. To‘xtagach, hujjatlarini ko‘rsatgan. Uni avval patenti kuyganlikda, keyin migratsion qayd (registratsiya) muddati tugaganida, so‘ng metro haqini to‘lamaganlikda ayblashgan. Natijada o‘zbekistonlik muhojirni pora berishga majburlashgan.
– “Lyublino” metrosidan chiqishda meni politsiya ushladi. “Otdel”ga olib ketib, hujjatlarimni tekshirdi. Patenting kuygan deyishdi. Men esa bo‘lishi mumkin emas, patentim bilan rasmiy ishlayman, mehnat shartnomam bor, har oy vaqtida to‘layman, deb aytdim. Keyin migratsion qaydim tugaganini aytdi. Men esa hali vaqti bor, tugamagan, deb javob berdim. Javobimdan keyin 10 ming bersang, qo‘yib yuboraman, dedi. Mening uncha pulim yo‘qligini bilgach, unda 5 ming ber, dedi. Shundan so‘ng metro pulini to‘lamading, deb jarima yozishdi, deydi suhbatdoshimiz.
Besh ming rubl to‘lashga majburlagan politsiyachi muhojirga yo‘l haqini to‘lamaganlik haqida bayonnoma tuzgan. Jarima varag‘ini tutqizishdan avval harbiy shartnoma imzolash afzalliklari to‘g‘risidagi xabarnomani bergan. Xabarnomaning bir tarafini o‘zlarida olib qolishgan, ikkinchi tarafini esa o‘zbekistonlik muhojirga berishgan.
– Jarima qog‘ozini berishdan avval menga harbiy shartnomaga majburlab qo‘l qo‘ydirdi, endi nima bo‘ladi, deb o‘ylayapman. Mana shu qog‘ozni berdi, tagidagisini yirtib o‘zlarida olib qolishdi. Menga “troykasiz” o‘tding deb “shtraf” yozib beraman degandi, o‘rniga shu qog‘ozni yozib bershibdi. Shtrafga qo‘l qo‘y deb shu qog‘ozga qo‘l qo‘ydirishibdi, deb xavotirlanadi suhbatdoshimiz.
Muhojirlarga harbiy shartnoma afzalliklari to‘g‘risidagi tanishuv hujjatlari har qanday bahona bilan tarqatilayotgani haqida Migrant.uz avval ham xabar bergan edi.
Politsiya bo‘limlarida, “spetspriyomniklarda”, patent olishda, tergov bo‘limlarida, ishxonalarda va hatto yotoqxonalarda urushga yollanish imkoniyatlari to‘g‘risida targ‘ibot varaqlari imzo qo‘yish majburiyati bilan berilmoqda.
Hozircha bunday tanishuv hujjatlariga qo‘l qo‘yadigan muhojirlar hech narsaga majburlangani yo‘q. Ya’ni qo‘l qo‘yganlaridan keyin ularni hech kim safarbar qilayotgani, urushga olib ketayotgani yo‘q. Huquqiy jihatdan bunday qog‘ozga qo‘l qo‘yish muhojirni hech narsaga majburlamaydi.
Biroq targ‘ibotning bu darajada majburiy-ixtiyoriy ravishda olib borilishi haqiqatdan ham xavotirli.
Markaziy Osiyo davlatlari haligacha Rossiya armiyasiga targ‘ibot qilinayotgan fuqarolari haqida qayg‘urib, hech qanday chora-tadbir ishlab chiqqani yo‘q. Umuman, Rossiyaning muhojirlar orasida olib borayotgan targ‘iboti bo‘yicha O‘zbekiston va boshqa davlatlar hech qanday munosabat bildirmay kelmoqda.
Biz esa muhojirlarga mazkur qog‘ozlarga qo‘l qo‘ygandan keyin harbiy komissariatdan telefon bo‘lsa, harbiy shartnoma afzalliklari qiziqtirmasligi, harbiy bo‘lish maqsadingiz yo‘qligini aytib, taklifga rad javobini berish kerakligini eslatamiz.

В редакцию Migrant.uz обратился узбекистанец, который уже 4 года законно работает в Москве. По словам Ш.К., его безосновательно остановили полицейские на выходе из метро. После предъявления документов его сначала обвинили в просроченном патенте, затем в нарушении миграционного учёта, а потом – в неоплате проезда. В итоге узбекистанца заставили дать взятку.
– На выходе из метро «Люблино» меня задержала полиция. Отвезли в отделение и проверили документы. Сказали, что мой патент просрочен. Я объяснил, что это невозможно: я работаю официально, у меня трудовой договор, каждый месяц плачу вовремя. Тогда они заявили, что моя миграционная регистрация истекла. Я ответил, что она еще действительна.
После этого сказали: «Если дашь 10 тысяч, отпустим». Когда выяснилось, что у меня нет такой суммы, предложили заплатить 5 тысяч. Затем выписали штраф за неоплату проезда в метро.
Полицейский, заставивший мигранта заплатить 5 тысяч российских рублей, также составил протокол за неоплаченный проезд. Перед тем как выдать квитанцию о штрафе, полицейский вручил информационный лист о преимуществах заключения военного контракта. Одну часть листа они оставили себе, а вторую отдали мигранту.
– Прежде чем выдать мне штраф, они заставили меня подписать лист о военном контракте. Теперь я не знаю, что будет дальше. Они дали мне этот лист, нижнюю часть оторвали и оставили себе. Сказали, что выпишут штраф за то, что я прошел без билета, а вместо этого дали этот лист. Теперь я переживаю, что меня заставили подписать под предлогом штрафа, — поделился мигрант.
Ранее Migrant.uz уже сообщал, что информационные листы о военных контрактах выдают мигрантам везде и под различными предлогами. В полиции, спецприемниках, в миграционных центрах, в следственных отделах, на работе и даже в общежитиях мигрантов заставляют подписывать агитационные листы с предложениями заключить контракт для участия в боевых действиях.
Пока что мигранты, подписавшие эти листы, не обязаны выполнять никакие обязательства. После подписания их не мобилизуют и не отправляют на войну. С юридической точки зрения, подписание такого документа не накладывает никаких обязательств на мигрантов. Однако тот факт, что агитация проводится таким принудительно-добровольным образом, вызывает беспокойство.
Страны Центральной Азии пока не выработали никаких мер по защите своих граждан, которых принудительно знакомят с «преимуществами» службы в российской армии. В целом, ни Узбекистан, ни другие государства никак не реагируют на пропаганду, проводимую среди мигрантов в России.
Мы же в свою очередь, напоминаем мигрантам, что в случае звонка из военкомата после подписания таких листов необходимо ответить, что вас не интересуют преимущества военного контракта и что вы не планируете военную карьеру, и вежливо отклонить предложение.