Krasnoyarsk o‘lkasida 16 dan 19 yoshgacha bo‘lgan sakkiz nafar mahalliy yoshlar millatchilik kayfiyatidagi guruh tuzganlikda ayblanmoqda. Ular rus bo‘lmaganlarni, ya’ni migrantlarni kaltaklash, zo’rlash va tahqirlashdan iborat bo’lgan jinoyatlarni amalga oshirgan edi.
Tergov qo‘mitasi 282.1-moddaning 1 va 2-qismi (ekstremistik jamoani tashkil etish va unda ishtirok etish) bo‘yicha jinoyat ishi ochgani ma’lum qilinmoqda. Millatchilikda ayblangan Krasnoyarsk va Jeleznogorskda yashovchi yoshlar ayni vaqtda qo‘lga olingan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, millatchi jinoyatchilarning to‘rt nafari Jeleznogorskdagi bir migrantga hujum qilgan, shuningdek, ular uy devorlariga o‘ng radikal mazmunidagi yozuv va tasvirlarni chizishgan. Tintuv vaqtida millatchilarning uyidan svastika tasvirlari tushirilgan turli buyumlar, pnevmatik miltiq va to‘pponcha, machete, pichoqlar, kastetlar va beysbol tayog‘i topilgan. Bu qurollardan migrantlarga hujum qilishda foydalanish rejalashtirishgan.

В Красноярском крае восьмерых молодых людей, в возрасте от 16 до 19 лет, обвиняют в создании экстремистского сообщества, деятельность которого была направлена на совершение преступлений против лиц нерусской национальности, то есть, мигрантов.
Следственный комитет возбудил уголовные дела по ч. 1 и 2 ст. 282.1 УК РФ (организация и участие в экстремистском сообществе). Задержаны молодые люди из Красноярска и Железногорска.
По данным следствия, четверо участников сообщества напали на мужчину в Железногорске на основе национальной ненависти, а также оставили националистические надписи и изображения праворадикального характера на стене жилого дома. При обыске у них были изъяты предметы с изображениями свастики, оружие (пневматическая винтовка, пистолет), а также мачете, ножи, кастеты и бейсбольная бита, которые они планировали использовать для нападений на граждан.
Особенно примечательно, что наконец внимание российских силовиков было привлечено к настоящим врагам общества.