Bu Tojikiston hukumatining Rossiyaga bormaslik mazmunidagi ikkinchi bayonoti hisoblanadi. Aprel oyida ham tojikistonliklarga Rossiyaga bormay turish tavsiya qilingan edi. O‘shanda, Moskva aeroportlarida tekshiruvlar sababli yuzlab tojikistonliklar Rossiyaga kiritilmagani va Orenburg viloyatida Qozog‘iston bilan chegarada navbatlar uzaygani haqida xabar berilgan edi.
O‘z navbatida, Rossiya Tashqi ishlar vazirligi tojikistonliklardan iborat navbatlarni teraktdan keyingi terroristik tahdidni oldini olish tadbirlari bilan izohlagan. Boshqa hech qaysi davlatning tavsiyasiga Rossiya TIV munosabat bildirgani yo’q.
Eslatib o‘tamiz, Qirg‘iziston Tashqi ishlar vazirligi ham shu yilning may va sentyabr oylarida o‘z fuqarolariga Rossiyaga bormaslik tavsiyasini bergan edi.
O‘zbekiston esa qo‘shni davlatlardan farqli o‘laroq, bir martagina bu yilning may oyida o‘z fuqarolariga Rossiyaga bormay turishni tavsiya qilgan, xolos.
Shundan buyon Rossiyada o‘zbekistonlik muhojirlarning huquqlari buzilishiga oid yuzlab holatlar O‘zbekiston hukumatining e’tiborini tortmay kelmoqda.

«Ввиду продолжающегося режима усиленного контроля на наземных и воздушных пунктах пропуска для въезда иностранных граждан в Российскую Федерацию, посольство Таджикистана в России рекомендует гражданам Таджикистана временно воздержаться от поездок в Россию», — говорится в заявлении посольства.
Это уже второе заявление властей Таджикистана с призывом не ехать в Россию. В апреле также было выпущено аналогичное предупреждение. Тогда сообщалось, что сотни таджиков застряли в московских аэропортах из-за проверок, а на границе с Казахстаном в Оренбургской области образовались длинные очереди.
В свою очередь, Министерство иностранных дел России объяснило скопление людей в очередях мерами по предотвращению террористической угрозы после теракта. При этом Россия не прокомментировала аналогичные рекомендации других стран.
Напомним, что аналогичные предупреждения выпустило и Министерство иностранных дел Кыргызстана в мае и сентябре этого года.
Узбекистан, в отличие от соседних стран, призвал своих граждан воздержаться от поездок в Россию лишь однажды, в мае этого года. С тех пор массовые отказы во въезде и многочисленные нарушения прав узбекских мигрантов в России перестали привлекать внимание узбекских властей.