Rossiyadagi qamoqxonalarda jazo muddatini o‘tayotgan xorij fuqarolariga qolgan muddatni o‘z yurtlarida o‘tash uchun ariza topshirish taklif etilmoqda, deb yozadi “Важные истории” nashri. Nashr mazkur ma’lumotni inson huquqlari himoyachisi Ivan Astashin va Mordoviyadagi IK-17 muassasasidagi vaziyat bilan tanish manbaga tayangan holda ma’lum qilgan.
“Важные истории” nashrining fikricha, Federal jazoni ijro etish xizmati (ФСИН) shu tariqa jazo muassasalarida garovga olish holatlari qaytarilishining oldini olishga urinayotgan bo‘lishi mumkin.
Usbu ma’lumotni mustaqil ravishda tasdiqlash yoki rad etish imkoni yo‘q. Migrant.uz Rossiya qamoqxonalarida jazo o‘tayotgan mahkumlarga xat yo‘lladi, ammo ushbu material nashr qilinguniga qadar javob hali kelgani yo‘q.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yil avgust oyi oxirida Volgograd viloyatining Surovikino shahridagi 19-koloniyada mahkumlar intizomiy komissiya yig‘ilishi paytida hujum uyushtirib, xodimlarni garovga olganda «ФСИН»ning to‘rt nafar xodimi halok bo‘lgan edi. Natijada, Rossiya kuch ishlatar tuzilmalari hujum uyushtirib, hujumchilar yo‘q qilingan.
Rossiya ommaviy axborot vositalari esa ikki hujumchi O‘zbekiston fuqarolari ekanligini xabar bersa-da, aslida ularning faqat bir nafari o‘zbekistonlik bo‘lgani aniqlangan.
2024-yil iyun oyida esa Rostovdagi 1-СИЗО’ning ikki nafar xodimi olti nafar ayblanuvchi tomonidan garovga olingan edi. Hujumdan bir necha soat o‘tib «ФСИН» hujumchilardan besh nafari o‘ldirilgani va garovdagilar ozod qilinganini haqida xabar bergandi.

Осужденным в России иностранным гражданам предлагают подать заявления об отбывании оставшегося срока в своей стране, пишут “Важные истории” со ссылкой на правозащитника Ивана Асташина и источник, знакомый с ситуацией в ИК-17 Мордовии. ФСИН, таким образом, вероятно, “пытается предотвратить новые случаи захвата заложников в пенитенциарных учреждениях”, считает издание “Важные истории”.
Подтвердить или опровергнуть информацию не представляется возможным. Migrant.uz направил письма заключенным, которые отбывают наказание в российских тюрьмах. К моменту публикации настоящего материала ответ не поступил.
Напомним, что в конце августа 2024 года в колонии № 19 в городе Суровикино Волгоградской области заключенные захватили заложников во время заседания дисциплинарной комиссии. Тогда погибли четыре сотрудника ФСИН. В итоге российские силовики провели штурм и ликвидировали захватчиков. Тогда в российских медиа распространили дезинформацию сообщив, что среди захватчиков двое граждане Узбекистана. На самом же деле, оказалось, что среди заключенных, устроивших захват, был только один гражданин Узбекистана.
В июне 2024 года шестеро человек захватили в заложники двоих сотрудников ростовского СИЗО №1. Спустя несколько часов ФСИН сообщила, что пятерых нападавших убили, а заложников освободили.