Gazeta.uz saytining xabariga ko‘ra, Toshkent shahar Mirzo Ulug‘bek tuman sudi “Vagner” xususiy harbiy kompaniyasida xizmat qilgan 48 yoshli O‘zbekiston fuqarosini yollanma askarlik qilgani uchun 4 yilga ozodlikni cheklash jazosiga hukm qildi.
Maʼlumotlarga koʻra, erkak 2022-yil sentabr oyida Rossiyaga ishlash uchun borib, oilasiga kvartira sotib olish uchun pul ishlab olishni rejalashtirgan. Novvoy bo’lib ishlayotganda u “Vagner” guruhiga yollash to’g’risidagi e’lonni ko’rgan. U erda unga jangovar harakatlarda qatnashganlik uchun 240 ming rubl va harbiy tayyorgarlikdan o’tgani uchun 45 ming rubl maosh taklif qilingan. “Gazeta.uz”ning yozishicha, shartnoma imzolangach, u Krasnodardagi harbiy bazaga borgan va u yerda unga harbiy kiyim va avtomati berilgan.
Migrant Ukraina hududidagi jangovar harakatlarda qatnashgan, buning uchun u “Artemovskni ozod qilgani uchun” medali bilan ham taqdirlangan. Bundan tashqari, 2023-yil iyun oyida Yevgeniy Prigojinning “adolat marshi”da ishtirok etib, oziq-ovqat va o‘q-dorilar yetkazib berish bilan shug‘ullangan. Biroq u janglarda faol qatnashmagani va qurol ishlatmagani aytiladi.
Shartnoma muddati tugagach va Prigojin halok bo‘lgach, o‘zbekistonlik xizmat muddatini uzaytirmagan va O‘zbekistonga qaytib kelgan. Biroq O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasida nazarda tutilgan yollanma askarlik faoliyatida ayblangan. Sud aybiga to‘liq iqror bo‘lish, tavba qilish va oilaviy og‘ir ahvol – voyaga yetmagan farzandi va mehnatga layoqatsiz turmush o‘rtog‘ining borligi kabi yengillashtiruvchi holatlarni hisobga oldi.
Ayblanuvchi soat 22:00 dan 6:00 gacha yashash joyini tark etishi, ommaviy tadbirlarda ishtirok etishi va O‘zbekistondan tashqariga chiqishi taqiqlanadi.

Мирзо-Улугбекский районный суд Ташкента приговорил 48-летнего гражданина Узбекистана, служившего в частной военной компании «Вагнер», к 4 годам ограничения свободы за наёмничество. Газета.uz изучила материалы судебного решения.
Согласно данным, мужчина отправился в Россию на заработки в сентябре 2022 года, планируя заработать на покупку квартиры для своей семьи. После работы пекарем он увидел объявление о наборе в ряды ЧВК «Вагнер», где ему предложили зарплату в 240 тысяч рублей за участие в боевых действиях и 45 тысяч рублей за прохождение военной подготовки. Как пишет Газета.uz, после подписания контракта он отправился на военную базу в Краснодар, где ему выдали военную форму и автомат АК-74.
Мужчина участвовал в боевых действиях на территории Украины, за что был награждён медалью «За освобождение Артемовска». Помимо этого, как сообщает Газета.uz, он участвовал в «марше справедливости» Евгения Пригожина в июне 2023 года, оказывая поддержку в виде доставки продовольствия и боеприпасов. Однако, как утверждается, он не принимал активного участия в боевых действиях и не использовал оружие.
По завершении контракта и гибели Пригожина, мужчина не стал продлевать службу и вернулся в Узбекистан, где его осудили за наёмничество по статье 154 Уголовного кодекса Узбекистана. Суд учёл смягчающие обстоятельства, такие как полное признание вины, раскаяние и сложная семейная ситуация — наличие несовершеннолетнего ребёнка и супруги с инвалидностью.
Мужчине запрещено покидать место жительства с 22:00 до 6:00, участвовать в массовых мероприятиях и выезжать за пределы Узбекистана.