11-sentyabr kuni Ukrainaning O‘zbekiston Respublikasidagi favqulodda va muxtor elchisi Nikolay Doroshenko jurnalistlar bilan o‘tkazilgan brifingda Migrant.uz muxbirining Rossiya qurolli kuchlarida xizmat qilgan o‘zbekistonliklar haqidagi savoliga ham javob berdi:
-Bu juda muhim va jiddiy savol. Tayyorgarlik jarayonida o‘zbek OAVdagi ma’lumotlarni ko‘rib chiqdim. Men bir nashrda, u sizniki bo‘lishi mumkin (Migrant.uz saytini nazarda tutdi – tahririyat), amaldagi qonunchilikni buzgan, ya’ni O‘zbekiston Respublikasi JKning 154-moddasida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etgan fuqaro jazolangani haqida o‘qidim. Bunday jinoyat 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishga sabab bo‘ladi (154-modda: Yollanish, ya’ni nizolashayotgan davlatning fuqarosi yoki harbiy xizmatchisi hisoblanmagan yoxud nazorat qilinib turgan nizolashayotgan davlat hududida doimiy yashamaydigan yoki hech qanday davlat tomonidan qurolli kuchlar tarkibida rasmiy topshiriqni bajarish vakolati berilmagan shaxsning moddiy manfaatdorlik yoki boshqa biron shaxsiy manfaatni ko‘zlab, o‘zga davlat hududida yoki uning tarafini olib qurolli to‘qnashuvda yoxud harbiy harakatlarda qatnashish uchun yollanishi — besh yildan o‘n yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi – tahririyat).
Yollash 7 yildan 12 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi (Yollanma shaxsni yollash, o‘qitish, moliyalashtirish yoki unga boshqa moddiy ta’minot berish, xuddi shuningdek undan harbiy to‘qnashuv yoki harbiy harakatlarda foydalanish — yetti yildan o‘n ikki yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.- tahririyat)
Saytingizdagi xabarni o‘qidim. Javobgarlikka tortilganlarga 5-10 yil emas, 1 yil, 2 yarim yil yoki jarima jazolari berilgan. Adashmayotgan bo‘lsam, yollangan yana 47 nafar shaxs ishi Jinoiy sudda ko‘rilmoqda.
Afsuski, Rossiya Federatsiyasi qurolli kuchlari bilan harbiy shartnoma imzolagan O‘zbekiston fuqarolari haqida maxsus xizmatlarimizdan ma’lumotlar olyapmiz. Ular Rossiya fuqaroligi va’dasi evaziga shartnoma imzolayapti. Rossiya fuqaroligi beriladimi-yo‘qmi, bilmayman. Lekin siz o‘ldirilgan, (ularning sonini ayta olmayman), O‘zbekistonga qaytarilganlarni yaxshi bilasiz, ming afsuski.
Biz bir necha bor Tashqi ishlar vazirligiga fuqarolarni bunday aksiyalarda ishtirok etmaslik to‘g‘risida ommaviy ravishda ogohlantirish berish haqida murojaat qildik.
Bu masalani O‘zbekiston muftiysi bilan uchrashuvda ham ko‘tardim. Uning aytishicha, urushga yollanish o‘zini o‘ldirishga tenglashtirilgani haqida fatvo chiqarilgan. Biz bu ma’lumotni ulamolar orqali o‘zbek jamiyatiga yetib borishini so‘rardik.

11 сентября на брифинге с журналистами чрезвычайный и полномочный посол Украины в Республике Узбекистан Николай Дорошенко ответил на вопрос корреспондента Migrant.uz о гражданах Узбекистана, служивших в вооруженных силах России:
– Это очень важный и серьезный вопрос. Во время подготовки я изучил информацию в узбекских СМИ. Я читал в одном из изданий, возможно, в вашем (имелся в виду сайт Migrant.uz – прим. редакции), о том, что гражданин был осужден за нарушение действующего законодательства, то есть за преступление, предусмотренное статьей 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. За такое преступление предусмотрено наказание в виде лишения свободы от 5 до 10 лет (статья 154: Наемничество, то есть привлечение лица, не являющегося гражданином или военнослужащим воюющего государства и не проживающего на территории контролируемого воюющим государством, для участия в вооруженных конфликтах или военных действиях с целью материальной выгоды или иной личной заинтересованности, карается лишением свободы на срок от 5 до 10 лет – прим. редакции).
Наемничество карается лишением свободы на срок от 7 до 12 лет (вербовка, обучение, финансирование или иное материальное обеспечение наемника, а также использование его в вооруженных конфликтах или военных действиях – прим. редакции).
Я прочитал это сообщение на вашем сайте. Тем, кого привлекли к ответственности по этой статье, дали не 5–10 лет, а 1 год, 2,5 года или просто штрафы. Если я не ошибаюсь, еще 47 дел по наемникам рассматриваются в суде по уголовным делам.
К сожалению, мы получаем информацию от наших спецслужб о гражданах Узбекистана, которые подписывают контракты с вооруженными силами Российской Федерации. Им обещают гражданство России в обмен на контракт. Получат ли они гражданство или нет, я не знаю. Но вы хорошо осведомлены о тех, кто был убит (не могу назвать количество), возвращенных в Узбекистан, к сожалению.
Мы неоднократно обращались в Министерство иностранных дел с просьбой публично предупреждать граждан о недопустимости участия в таких акциях.
Эту тему я также поднимал на встрече с муфтием Узбекистана. По его словам, было издано фетва о том, что участие в войне наемником приравнивается к самоубийству. Мы просили, чтобы эта информация дошла до узбекского общества через религиозных деятелей.