Rossiyada aviachiptalar narxi yana oshishi kutilmoqda. Bunga sabab — aerodromlarni kapital ta’mirlash xarajatlari o‘sayotgani. Aerodromlarni moliyalashtirish esa yo‘lovchilarning hissasiga tushmoqda.
Rossiya Transport vazirligining loyihasiga ko‘ra, Rossiya aviakompaniyalari uchun aeronavigatsiya yig‘imi ichki reyslarda 37 foizga, xalqaro reyslarda esa 100 foizga, ya’ni ikki barobarga oshadi. Havo transporti operatorlari assotsiatsiyasi (АЭВТ) Rossiya transport vazirligiga yig‘imlarni oshirish rejalarini qayta ko‘rib chiqishni so‘rab murojaat qilgani aytilmoqda. Agar vazirlik “АЭВТ” taklif qilgan yengilliklarga rozi bo‘lmasa, aviachiptalar narxi oshadi, deb xabar berdi «Коммерсант» nashri.
Qoidalarga kiritiladigan o‘zgarishlar aviaparvozlarga bo‘lgan talabni kamayishi, shuningdek, Rossiya aviakompaniyalarining raqobatbardoshligini pasaytirishi mumkin.

Цены на авиабилеты снова повысят, причина — капремонт аэродромов дорожает, а финансировать его будут из карманов пассажиров.
По проекту Министерства России аэронавигационный сбор для авиакомпаний из РФ увеличится на внутренних рейсах на 37%, на международных — на 100%, то есть в 2 раза.
Ассоциация эксплуатантов воздушного транспорта (АЭВТ) уже обратилась к Минтрансу с просьбой пересмотреть планы по увеличению сборов. Если ведомство не пойдет на уступки, предложенные АЭВТ, цены на авиаперелеты вырастут, сообщило издание «Ъ». Изменения в правилах могут спровоцировать снижение спроса на авиаперевозки, а также ухудшить конкурентные позиции авиакомпаний из РФ.