Germaniya kansleri Olaf Shols Markaziy Osiyoga uch kunlik safari doirasida yakshanba kuni O‘zbekistonning Samarqand shahriga keldi va O‘zbekiston-Germaniya sammiti tadbirlarida ishtirok etdi.
Tashrif davomida mehnat migratsiyasi sohasida shaffof va tizimli hamkorlikni yoʻlga qoʻyishga qaratilgan bitim imzolangani xabar qilindi.
Masʼul idoralar darajasida talab yuqori boʻlgan oʻzbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash va Germaniyaga yuborish boʻyicha amaliy hamkorlik “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish taklif etilgan.
Shavkat Mirziyoyev “Lufthansa” aviakompaniyasining mamlakatimizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarini qayta yo‘lga qo‘yish masalasini ko‘rib chiqishni taklif etgan.
“Deutsche Welle” nashri xabariga ko’ra, hujjatlar orasida malakali o‘zbek ishchilarining Germaniyaga ko‘chib o‘tishini osonlashtiradigan, shuningdek, o‘zbeklar ketishga majbur bo‘lsa, o‘z vataniga qaytishini osonlashtiruvchi kelishuv ham bor.
Shuningdek, Germaniyadan boshpana olish rad etilgan afg‘on boshpana izlovchilarni O‘zbekiston orqali Afg‘onistonga qaytarish imkoniyati bo‘yicha ham kelishuv nazarda tutilgan.

Канцлер Германии Олаф Шольц в воскресенье прибыл в Самарканд в рамках своего трёхдневного визита в Центральную Азию и принял участие в мероприятиях саммита Узбекистана и Германии.
Сообщается, что во время визита было подписано соглашение, направленное на установление прозрачного и системного сотрудничества в области трудовой миграции.
Было предложено разработать “дорожную карту” для подготовки востребованных специалистов из Узбекистана и их отправки в Германию в рамках практического сотрудничества на уровне ответственных органов.
Шавкат Мирзиёев предложил рассмотреть вопрос возобновления прямых рейсов авиакомпании “Lufthansa” в Узбекистан.
По данным издания “Deutsche Welle”, среди подписанных документов также есть соглашение, облегчающее переезд квалифицированных рабочих из Узбекистана в Германию, а также их возвращение на родину, если они будут вынуждены уехать на Родину.
Кроме того, было достигнуто соглашение о возможности репатриации афганских беженцев, которым отказано в убежище в Германии, через Узбекистан в Афганистан.