Krasnoyarsk bozorlarida o‘tkazilgan reydlar natijasida 520 muhojir qo‘lga olingan. Reyd davomida politsiya bo‘limiga yetkazilgan har bir muhojirdan so‘lak namunalari olingani haqida Meduza nashri xabar bermoqda.
Reyd noqonuniy migratsiya bo‘yicha ochilgan jinoyat ishi bo‘yicha tergov doirasida tashkil qilindi, deb xabar bergan Krasnoyarsk o‘lkasi bo‘yicha Tergov qo‘mitasi.
Qo‘lga olinganlarning 417 nafari O‘zbekiston, Ozarbayjon, Tojikiston va Qirg‘iziston fuqarolari bo‘lgan. Ularning har biridan «jinoyat sodir etishda qatnashganini tekshirish» uchun og‘iz bo‘shlig‘idan so‘lak tahlillari olingan. Reyd natijasida kamida yetti kishi Rossiyadan chiqarib yuboriladi. Yana 92 kishiga Rossiya fuqaroligini olganidan so‘ng o‘z vaqtida harbiy ro‘yxatdan o‘tmagani uchun harbiy komissariatga chaqiruv qog‘ozlari berilgan.

В Красноярске задержали 520 человек после рейда по рынкам. У каждого взяли мазок изо рта
Рейд был организован в рамках расследования уголовного дела о незаконной миграции, сообщило в своем телеграм-канале управление Следственного комитета по Красноярскому краю.
Среди 520 задержанных 417 — иностранцы, в частности, из Узбекистана, Азербайджана, Таджикистана и Кыргызстана. Каждого задержанного заставили сдать мазок изо рта для «проверки на причастность к совершению преступлений».
По итогам рейда не меньше семи человек выдворят из России. Еще 92 человека получили повестки в военкоматы: получив гражданство РФ, они не встали своевременно на воинский учет.