O‘zbekiston fuqarolarining ommaviy ravishda Rossiyaga kiritilmaslik holatlari hanuzgacha davom etmoqda. Xususan, Sheremetyevo aeroportida har kuni har bir reysdan o‘nlab o‘zbekistonliklar Rossiyaga kiritilmay qaytarilmoqda. O‘zbekistonliklar nima uchun Rossiyaga kiritilmayotgani borasida hech qanday ma’lumot olishning iloji yo‘q.
Rossiyaga kiritilmagach, fuqarolar bir necha kun davomida aeroportda ovqatsiz, yetarli shart-sharoitlarsiz qolib ketyapti. Vaziyat mehnat migrantlari va ularning oilalarida katta xavotir uyg‘otmoqda. O‘zbekiston hukumati esa fuqarolarning Rossiyaga kiritilmaslik holati yuzasidan haligacha hech qanday munosabat bildirgani yo‘q.
Migrant.uz tahririyatiga har kuni Rossiya aeroportlaridagi og‘ir vaziyat haqida xabarlar kelmoqda. Murojaatchilardan biri aeroportda ovqat bepul berilmasligi tufayli odamlar och qolayotganini aytadi.
– Men aeroportda ikkinchi kun qolishim. Hali ham ovqat berilgani yo‘q. Bu yerda hamma narsa juda qimmat. O‘zim bilan olib kelgan pullarim tugadi. Endi kechki ovqatga nima yeyman, bilmayman. Konsullikka qo‘ng‘iroq qilib tushib bo‘lmayapti. Bizga e’tibor qaratishlari uchun ochimizdan o‘lishimiz kerakmi?, – deb savol bermoqda toshkentlik Sardorbek.
Boshqa o‘zbekistonliklar Rossiyada qonunchilik bo‘yicha barcha talablarga doimo amal qilganliklarini, ammo baribir pasport nazorati bosqichida qiyinchiliklarga duch kelishgani bilan bo‘lishdi. Ma’lum bo‘lishicha, bir necha yillar davomida Rossiyada qonuniy yurgan fuqarolar ham aniq sabab keltirilmay qaytarilmoqda. Rossiyaga kiritilmaslik migrantlar uchun qo‘shimcha moliyaviy va ma’naviy qiyinchiliklarni keltirib chiqarmoqda.
– Men nima uchun bizni kiritmayapsizlar deb so‘radim. Xodimlardan biri men bilan gaplashmay teskari qarab ketdi. Biz ertalab kelgan edik. Kechki payt boshqa xodim kiritmaslik haqidagi qaror vaqtinchalik ekanligini aytdi. Go‘yoki bir muddat o‘tgach qaytishimiz mumkinakan. Meni bir savol qiynayapti-da, nega bu bu haqda oldindan xabar berishmaydi? Yo‘lga sarflagan pullarimni kim qaytaradi? Men besh yildan ortiq Rossiyada barcha hujjatlarni joyida rasmiylashtirib, ishlab kelaman. Rossiyaga kiritilmaslik haqida qaror qabul qilayotib, nega bu narsa inobatga olinmayapti? Qanday qilib men to‘satdan Rossiya uchun xavfli shaxsga aylandim, tushunmayapman. Boshqa hech kim tushuntirib bera olmayapti ham. O‘zlari o‘ylab topib narsaga, o‘zlari ishonib, jabrini biz va oilamiz ko‘ryapti. Chipta pulini hech kim qaytarmoqchi emas, – deydi andijonlik Javlonbek.
Sheremetyevo aeroportida o‘zbekistonliklar bilan vaziyat murakkab bo‘lib qolmoqda. Rossiyaga kiritilmay qolib ketayotgan yuzlab muhojirlar migratsiya siyosati yaxshilanishiga umid qilmoqda.
Qiyinchiliklarga qaramay, ko‘plab o‘zbekistonliklar Rossiyaga ishlash va moddiy sharoitini yaxshilash maqsadida kelishda davom etmoqda. Biroq O‘zbekiston hukumati haligacha o‘zbekistonliklarning Rossiyaga kiritilmasligiga e’tibor qaratmayapti.

Ситуация с массовыми отказами во въезде в Россию гражданам Узбекистана всё ещё остается актуальной. В частности, в аэропорту Шереметьево ежедневно в Россию не пускают десятки граждан Узбекистана с каждого рейса. Всем им отказывают во въезде в Россию без объяснения причин. Граждане, после отказа несколько дней остаются в аэропорту без еды и воды. Ситуация вызывает беспокойство трудовых мигрантов и их семей. Правительство Узбекистана до сих пор не отреагировало на массовые отказы во въезде в Россию своим гражданам.
Редакция Migrant.uz ежедневно получает сообщения о ситуации в аэропортах России. Один из обратившихся сообщает, что в аэропорту бесплатной едой не кормят в связи с чем, люди вынуждены голодать.
– Я нахожусь в аэропорту второй день. Еды до сих пор нет. Здесь всё очень дорого. Те деньги, которые я принес с собой уже закончились. Не понимаю, как буду ужинать. До консульства не могу дозвониться. Нам надо умереть, чтобы обратили внимание на наше положение?, задаётся вопросом Сардорбек из Ташкента.
Другие граждане Узбекистана жалуются на то, что они всегда выполняли все необходимые требования к документам в России, но всё-равно столкнулись с трудностями на этапе паспортного контроля в аэропорту. Их возвращают без чётких объяснений причин, что вызывает дополнительные финансовые и моральные трудности для мигрантов.
– Я спрашиваю, почему нас не пускают. Сотрудник демонстративно показал, что не желает со мной разговаривать. Мы прибыли рано утром. Вечером другой сотрудник говорит, что решение об отказе во въезде временная мера. Якобы через какое-то время можем вернуться. У меня остаётся вопрос – почему нельзя об этом сообщить заранее? Кто вернет мне деньги, которые я потратил на дорогу? Я больше пяти лет работаю в России оформив все документы. Почему это не учитывается при принятии решения об отказе? С чего вдруг я стал угрозой безопасности для России совсем не понимаю, и никто видимо не может мне это объяснить. Сами придумали, сами поверили, а страдаем мы и моя семья, билеты-то никто возмещать не хочет, говорит Жавлонбек из Андижана.
Ситуация с отказами во въезде в аэропорту Шереметьево остаётся сложной, и многие надеются на улучшение миграционной политики и разъяснение новых правил для иностранных граждан.
Несмотря на сложности, многие граждане Узбекистана продолжают стремиться попасть в Россию для работы и улучшения своего благосостояния. Однако правительство Узбекистана всё еще не обращает внимание на ситуацию и не разработало никаких рекомендаций для тех, кто направился на заработки в Россию.