Reyestr ishga tushganidan keyin undagi ro‘yxatga tushgan muhojirlar “ЗАГС”dan o‘ta olmaydi, bank va davlat xizmatlaridan foydalana olmaydi, farzandlarini bog‘cha va maktablarga joylashtira olmaydi. Bu haqida Rossiya Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Aleksandr Gorovoy “Коммерсант” nashriga bergan intervyusida aytib o‘tgan.
Rossiyada 2025-yilning fevral oyidan noqonuniy migrantlar reyestri, ya’ni ro‘yxati ishga tushishi haqida Migrant.uz saytida avvalroq xabar berilgan edi. Ushbu reyestr, Rossiyadan chiqarib yuborish rejimi kiritilishi bilan ishga tushadi.
Ushbu reyestrga kiritilgan shaxslar transport vositasini boshqarish, bank xizmatlaridan foydalanish, mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish, “ЗАГС”dan o‘tish va uni bekor qilish, bolalarini maktabgacha yoki maktab muassasalariga joylashtirish imkoniyatidan mahrum bo‘ladi.
Mazkur cheklovlar haqida Gorovoy “Коммерсант”ga bergan intervyusida yana bir bor gapirib o‘tgan.
“Mamlakatda 6 milliondan ortiq chet el fuqarolari bor, ularning aksariyati O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Armaniston va Ozarbayjondan kelgan. Ularning 739 mingdan ortig‘i noqonuniy migrantlardir. Hukumat migratsiya siyosatini kuchaytirishni o‘rganmoqda, jumladan, malakasi past bo‘lgan mutaxassislarning oilalarini olib kelishni taqiqlash va ayrim sohalarda ularni ishga qabul qilishga cheklovlar joriy qilish masalalari ko‘rib chiqilmoqda. Shuningdek, 2024-yilning 1-dekabridan boshlab Moskva aeroportlarida chet elliklarni foto va barmoq izlari orqali identifikatsiya qilish tartibi sinov tariqasida joriy etiladi. Sinov tugagach, ushbu tartib barcha chegara postlarida joriy qilinadi. Bunday tizim nafaqat Moskvada, balki Orenburg viloyatidagi Mashtakovo avtomobil chegara punktida ham bo‘lishi rejalashtirilmoqda”, deydi Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari.
Aleksandr Gorovoyning ta’kidlashicha, Rossiya mehnat bozorida ishchi kuchi yetishmovchiligi mavjud. Shu bilan birga, mamlakatda 10 milliondan ortiq kishi mehnat shartnomasini tuzmasdan ishlamoqda. Ularning 10 foizdan ko‘prog‘ini chet elliklar tashkil qiladi. Bu ishchilar mahalliy byudjetlarga soliq to‘lamaydi va Rossiyaning ijtimoiy fondiga hissa qo‘shmaydi, bu esa hammaga zarar bo‘lmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya Federatsiyasida noqonuniy muhojirlarning reyestri yaratilganidan keyin barchaga amnistiya berilishi muhokama qilingani haqida ma’lumot berilgan. Ma’muriy amnistiya masalasini Rossiya huquq-tartibot organlarining barchasi, jumladan Rossiya Federal xavfsizlik xizmati ham qo‘llab-quvvatlagan edi. Migrant.uz bu haqida batafsil ma’lumot bergan.

После запуска реестра мигранты, попавшие в него, не смогут воспользоваться услугами ЗАГС, банковскими и государственными услугами. Об этом рассказал заместитель министра внутренних дел России Александр Горовой в интервью изданию «Коммерсант».
Ранее Migrant.uz сообщал, что реестр нелегальных мигрантов, который начнёт действовать с февраля 2025 года, будет запущен в рамках введения режима высылки иностранцев из России.
Лица, попавшие в этот реестр, будут лишены возможности управлять транспортными средствами, пользоваться банковскими услугами, регистрировать имущество, заключать и расторгать браки, а также записывать детей в детские сады и школы.
Александр Горовой подчеркнул, что в России находится более 6 миллионов иностранных граждан, большинство из которых — из Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Армении и Азербайджана. Около 739 тысяч из них — нелегальные мигранты. Правительство рассматривает возможность ужесточения миграционной политики, включая запрет на привоз семей для специалистов с низкой квалификацией и ограничения на приём на работу в некоторых отраслях. С 1 декабря 2024 года в московских аэропортах начнётся эксперимент по фото- и дактилоскопической идентификации иностранцев.
По словам Горового, в России ощущается дефицит рабочей силы, при этом более 10 миллионов человек работают без трудовых договоров, из которых более 10% составляют иностранцы. Эти работники не платят налоги в местные бюджеты и не делают отчисления в социальные фонды, что наносит вред всей системе.
Напомним, что перед запуском реестра нелегальных мигрантов в России планируется проведение административной амнистии. Эту инициативу поддержали все правоохранительные органы, включая ФСБ России. Migrant.uz ранее писал об ожидаемой амнистии для мигрантов.