20-sentyabr kuni o‘tkazilgan Oliy Majlis senatining yalpi majlisida «O‘zbekiston Respublikasida chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning huquqiy holati to‘g‘risida»gi qonunga qo‘shimchalar kiritish haqidagi qonun loyihasi senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Unga ko‘ra, «O‘zbekistonda bo‘lishi nomaqbul deb topilgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ro‘yxati» yuritiladi.
Ro‘yxatga kimlar kiritiladi? Bular O‘zbekiston davlat suvereniteti, hududiy yaxlitligi va xavfsizligiga zid bo‘lgan, davlatlararo ijtimoiy, irqiy, diniy va milliy adovatni keltirib chiqaruvchi, O‘zbekiston xalqi sha’ni, qadr-qimmati va tarixini tahqirlovchi ommaviy chiqishlar hamda harakatlar sodir etgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar.
Ro‘yxatga kirgan shaxslarga 5 yil davomida O‘zbekistonga kirish, banklarda hisobvaraq ochish, ko‘chmas mulk sotib olish, davlat mulkini xususiylashtirishda ishtirok etish, moliyaviy va shartnomaviy munosabatlarga kirishishi taqiqlanadi (O‘zbekistonda hududidagi o‘z mulkini sotishi yoki hadya qilishi mumkin).
“Nomaqbul deb topilgan shaxs” Tashqi ishlar vazirligi xabarnomasini olgan kundan e’tiboran 10 kun ichida ixtiyoriy ravishda O‘zbekistondan chiqib ketishi kerak. Aks holda, ichki ishlar organlari va boshqa vakolatli organlar tomonidan deportatsiya qilinadi, ya’ni majburiy tarzda chiqarib yuboriladi.
Ro‘yxat muddati 5 yil . Agar u ushbu muddatda ro‘yxatga kirish uchun asos bo‘lgan sabablarni bartaraf qilsa, muddatidan ilgari ro‘yxatdan chiqarilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, so‘nggi vaqtlarda bir qator rossiyalik propagandachi siyosatchilar Zaxar Prilepin, Mixail Smolin, Mixail Delyagin, Yevgeniy Fyodorov, Pyotr Tolstoy va boshqalar O‘zbekiston va o‘zbek xalqi haqida kurakda turmaydigan fikrlar, mustaqillikka xavf soluvchi bayonotlar berayotgan va bu jamoatchilikning e’tirozlariga sabab bo‘layotgandi.

20 сентября на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса сенаторы одобрили проект закона о внесении изменений в закон «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан».
Согласно новому закону, в стране будет создан «Список иностранных граждан и лиц без гражданства, пребывание которых в Узбекистане признано нежелательным».
Кто будет включен в этот список? Это иностранные граждане и лица без гражданства, совершившие действия или сделавшие публичные заявления, противоречащие государственному суверенитету, территориальной целостности и безопасности Узбекистана. Также в список попадут те, кто провоцирует межгосударственную социальную, расовую, религиозную и национальную ненависть или оскорбляет честь, достоинство и историю узбекского народа.
Лица, попавшие в этот список, в течение пяти лет не смогут въезжать в Узбекистан, открывать банковские счета, приобретать недвижимость, участвовать в приватизации государственного имущества и вступать в финансовые и договорные отношения (за исключением собственности на территории страны).
«Нежелательное лицо» должно добровольно покинуть Узбекистан в течение десяти дней с момента получения уведомления от Министерства иностранных дел. В противном случае оно будет депортировано — принудительно выдворено органами внутренних дел и другими уполномоченными структурами.
Срок действия списка составляет пять лет. Если за этот период лицо устранит причины, послужившие основанием для включения в список, оно может быть исключено из него досрочно.
Напомним, что в последнее время ряд российских политиков-пропагандистов, таких как Захар Прилепин, Михаил Смолин, Михаил Делягин, Евгений Федоров и Петр Толстой, высказывали неуместные мнения об Узбекистане и узбекском народе. Их заявления угрожали независимости страны и вызывали порицание и недоумение среди общественности.