Rossiyaning Ta’lim va fan vazirligi deputat Sardana Avksentevaning mehnat migrantlari uchun rus tili imtihonini og‘zaki qism bilan to‘ldirish taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Sardana Avksenteva Ta’lim va fan vaziri Valeriy Falkovga murojaatida migrantlar uchun rus tili imtihoni faqat yozma shaklda o‘tkazilishini, unda og‘zaki qism yo‘qligini ta’kidlagan.
Deputatning fikriga ko‘ra, og‘zaki muloqot mehnat migrantlarining muvaffaqiyatli ishlashi va jamiyatga moslashishining kafolati hisoblanadi.
Biroq, deputatning o‘zi vazirlikka yo‘llagan murojaat matnida kamida 9 ta xatoga yo‘l qo‘ygan. Rossiyaning «Gazeta.Ru» nashri to‘qqizta punktuatsiya, uslubiy va semantik xatolarni topib, ularga e’tibor qaratgan.
Shunga qaramay, deputatning murojaatiga javoban vazirlik imtihonlarni o‘tkazish tartibiga o‘zgartirish kiritish kerakligini va og‘zaki sinov taklifi qo‘llab-quvvatlanishini bayon qilgan.
«Rossiyaning Ta’lim va fan vazirligi mehnat migrantlari uchun rus tili imtihonini og‘zaki qism bilan to‘ldirish bo‘yicha siz bildirgan takliflarni qo‘llab-quvvatlaydi. Shu bilan birga, mazkur takliflarni amalga oshirish uchun 2021-yil 31-maydagi Rossiya Federatsiyasi Hukumati qarori bilan tasdiqlangan imtihon o‘tkazish tartibiga o‘zgartishlar kiritish zarur», — deyiladi vazirlikning xatida.
Bundan xulosa qilish mumkinki, yaqin orada migrantlar uchun o‘tkaziladigan rus tili imtihonlariga og‘zaki sinovlar ham qo‘shiladi. Og‘zaki imtihon deyilganida, migrantlarning rus tilida muloqot qila olishini ko‘rsatib berishga qaratilgan sinov bo‘lishi nazarda tutilmoqda.

Минобрнауки поддержало предложение замглавы фракции «Новые люди» в Госдуме Сарданы Авксентьевой дополнить экзамен по русскому языку для трудовых мигрантов устной частью.
Сардана Авксентьева направила в адрес главы Минобрнауки Валерия Фалькова обращение с предложением включить устную часть в экзамен по русскому языку для мигрантов.
В письме она отметила, что сейчас для иностранцев, претендующих на получение разрешения на работу в РФ или патента, экзамен по русскому языку как иностранному проводится лишь письменно — устной части он не предусматривает.
По мнению депутата, словесная живая коммуникация — это залог того, что трудовой мигрант сможет успешно справляться с работой и адаптироваться в обществе.
Однако, в тексте обращения депутата сама депутат допустила не менее 9 ошибок. Российское издание «Газета.Ru» обнаружила девять пунктуационных, стилистических и семантических ошибок.
Всё же, предложение депутат в министерстве поддержали.
«Минобрнауки России поддерживаются ваши предложения по дополнению экзамена по русскому языку для трудовых мигрантов устной частью. Вместе с тем в целях реализации данных предложений необходимо внесение изменений в Положение о проведении экзамена, утвержденное постановлением Правительства Российской Федерации от 31 мая 2021 года № 824», — отметил замминистра Константин Могилевский.