Rossiya hukumati muhojirlar orasida rus tilini bilish ustidan nazoratni kuchaytirishda davom etmoqda. Endi tilni bilish sertifikatlari, agar shaxs haqiqatda bu tilni bilmasligi aniqlansa, Rossiya fuqaroligi yoki migrant maqomini olish uchun kafolat bo‘lmaydi. Ichki ishlar vazirligi rasmiy vakili Irina Volkning iddaosicha, sertifikat olgan ko‘plab muhojirlar rus tilida gaplasha olmaydi.
Soxta sertifikatlar bilan bog‘liq muammo so‘nggi yillarda paydo bo‘ldi. Huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan tilni talab darajasida bilmaydigan shaxslarga ma’lumotnomalar berilgan 14 mingga yaqin holat aniqlangan. Bu faktlar Rossiyada yashash va ishlash uchun ruxsatnomalarni rasmiylashtirish jarayonida aniqlangan.
Endi rus tilini bilmaydigan muhojirlarga migrant maqomi va fuqaroligi rad etiladi. Bundan tashqari, aniqlangan qonunbuzarliklar to‘g‘risidagi ma’lumotlar soxta imtihonlar bilan bog‘liq noqonuniy faoliyatni yanada bostirish uchun Rosobrnadzorga yuboriladi.
Ushbu chora-tadbirlar migrantlarning integratsiyalashuvi sifatini oshirish va til imtihonlarida firibgarlikning oldini olishga qaratilgan.

Сертификаты о владении «великим и могучим» не помогут
Правоохранительные органы фиксируют немало случаев, когда мигранты имеют на руках сертификаты о владении русским языком, но на самом деле носителями такого не являются. Теперь такие сертификаты «двоечникам» не помогут — им откажут в получении статуса мигранта и российского гражданства, сообщила официальный представитель МВД Ирина Волк.
При въезде в страну и получении статуса мигранта, а также гражданства России иностранцы обязаны подтвердить владение русским языком. На деле постоянно выявляются лица, которые по-русски не могут говорить совсем, но сертификаты о знании языка у них есть.
«За последние три года органами внутренних дел при предоставлении государственных услуг по выдаче разрешительных документов для проживания и осуществления трудовой деятельности в Российской Федерации выявлено порядка 14 тысяч подобных фактов», — написала Ирина Волк в своем Telegram-канале.
МВД проводит мероприятия по выявлению и пресечению злоумышленников, которые проводят для приезжих фиктивные экзамены. Не говорящим на русском языке, но с сертификатами стали отказывать в приеме заявлений на получение статуса мигранта, а информация о нарушениях направляется в Рособрнадзор.