“Continent Express” viza-migratsiya departamenti direktori Alla Gordiyenko o‘z kompaniyasining ma’lumotlariga asoslanib, Rossiyada xorijlik yuqori malakali mutaxassislar soni so‘nggi bir necha yil ichida 2/3 qismga kamayganini ma’lum qildi. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, bunday maqom asosan Xitoy, Hindiston va Singapurdan kelganlar uchun berilar edi.
“Rossiyaning Ukrainadagi maxsus harbiy operatsiyasi boshlanganidan so‘ng migrantlar obrazi jiddiy o‘zgardi. Bizda 250 dan ortiq yirik mijozlar bor va ularga xizmat ko‘rsatamiz. Bizning statistikamizga ko‘ra, yuqori malakali mutaxassislar soni uchdan ikki qismga kamayib ketdi. Asosan bu Xitoy, Hindiston va Singapur fuqarolarida sezilmoqda, ular IT sohasiga faol jalb etilar edi. 2024-yilda ushbu fuqarolarga bo‘lgan ehtiyoj 2023-yilga nisbatan 40 barobar oshdi. Masalan, Keniya fuqarolariga bo‘lgan ehtiyoj 6 ming kishini tashkil qiladi”, — deydi Alla Gordiyenko.
Ekspertning qo‘shimcha qilishicha, Rossiyada faoliyat yuritadigan yirik xorijiy kompaniyalar ularda o‘z mamlakatlari vakillari ishlashini istaydi, biroq hozirgacha bunday mutaxassislarni jalb etish jarayonida muammolar mavjud.
Avvalroq “Коммерсант” nashri 2022-yildan keyin Rossiyaga mehnat migratsiyasi oqimi hech pandemiyadan oldingi darajaga qayta olmaganini yozgan edi. Xuddi shu ma’lumotlarni «РАНХиГС» tadqiqotlari ham tasdiqlaydi.
2023-yilda Rossiya mehnat bozorida xorijlik mehnat migrantlari soni taxminan 3,5 mln kishini tashkil qilgan. Bu pandemiyagacha bo‘lgan 2019-yil ko‘rsatkichidan deyarli 1 mln kishiga kamdir. Rossiyadagi xorijlik ishchilarning asosiy manbalari — O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston bo‘lib qolmoqda.

Количество зарубежных высококвалифицированных специалистов в России снизилось на две трети за последние несколько лет, заявила директор визово-миграционного департамента Continent Express Алла Гордиенко, сославшись на собственные данные компании. По ее словам, такой статус имеют в основном выходцы из Китая, Индии, Сингапура.
«После начала СВО портрет экспата сильно изменился. У нас в портфеле более 250 крупных клиентов, которых мы обслуживаем. По нашей статистике, на две-трети снизилось количество высококвалифицированных специалистов. В основном это граждане Китая, Индии, Сингапура, которых активно привлекают в сфере IT. Потребность в этих гражданах в 2024 году возросла в 40 раз по сравнению с 2023 годом. Потребность, допустим, граждан Кении составляет до 6 тыс. человек»,— рассказала госпожа Гордиенко на конференции, организованной ИД «Коммерсантъ».
Эксперт добавила, что крупные иностранные компании хотят, чтобы на них работали представители их стран, однако до сих пор существуют проблемы в части процесса привлечения таких специалистов. Ранее «Коммерсант» писал, что миграционный приток рабочей силы в Россию после 2022 года так и не смог восстановиться до доковидного уровня. Эти же даннқе констатируют исследования РАНХиГС.
В 2023 году число иностранных трудовых мигрантов на российском рынке труда составило около 3,5 млн человек — это почти на 1 млн ниже допандемийного показателя 2019 года. Основные источники иностранных работников в России — Узбекистан, Таджикистан и Киргизия.