Besh nafar o‘smirdan iborat jinoiy guruh keksa migrant farroshni to‘qmoq bilan urgan va unga qalampirli gaz sepgan. Taxminlarga ko’ra, hujum Moskvada sodir bo’lgan, chunki bezorilardan biri avvalroq poytaxtdagi “Лев против” loyihasi mitingida ko’rilgan.
Kaltaklangan muhojir qochib ketishga muvaffaq bo‘lgan. Bu hujum Moskva yoki Moskva oblastida amalga oshirilgan bo‘lishi mumkin, deya xabar beradi monitoring guruhi.
Faollarning qayd etishicha, hujum ishtirokchilari jinoyat joyini tekshirishni istisno qilish uchun yozuvdagi shahar fonini ataylab xiralashtirgan.
Avvalroq Irkutskda bir guruh yoshlar mahalliy bog‘da muhojirni kaltaklagan edi. Hujumga Made With Hate millatchi guruhining aloqadorligi taxmin qilinmoqda.
Rossiyada 2024-yil 22-mart kuni Crocus City Hall’da sodir etilgan teraktdan so‘ng, ayniqsa, Markaziy Osiyo davlatlaridan kelgan muhojirlarga nisbatan zo‘ravonlik va ksenofobiyaning xavotirli tendentsiyasi kuchaygan. Human Rights Watch va boshqa inson huquqlari tashkilotlari nafrat zo’ravonligi holatlari ko’payganini yozgan.
Hujumning oqibatlaridan biri zo’ravonlikning kuchayishi, jumladan, muhojirlarga nisbatan jismoniy hujumlar bo’ldi. Ijtimoiy tarmoqlar va o‘ta o‘ng qanotdagi Telegram kanallarida jinoyatlarda migrantlarni asossiz ayblash holatlari aks etgan videolar tarqala boshladi. Rossiya hukumati zo‘ravonliklarni qoralash o‘rniga, muhojirlarni tekshirishni kuchaytirgani vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
Bunday voqealarga javoban Qirg‘iziston kabi davlatlar o‘z fuqarolariga Rossiyaga o‘ta zarurat tug‘ilgan taqdirdagina borishni maslahat bergan. Ayni paytda huquq faollari zo‘ravonliklarning yanada kuchayishi va Rossiyadagi muhojirlar uchun sharoitning yomonlashuvidan xavotir bildirishmoqda.
Bu tadbirlar ksenofobiya va muhojirlarga nisbatan zo‘ravonlik bilan bog‘liq muammolarni hal etishda kompleks yondashuv, bu boradagi davlat siyosatini yanada vazminlik bilan olib borish zarurligini ta’kidlaydi.

Банда из пяти подростков избила пожилого дворника-мигранта дубинкой и распылила в него перцовый баллончик, сообщает проект NVMP, отслеживающий в Сети видеозаписи с нападениями на национальной почве. Предполагается, что нападение произошло в Москве, поскольку один из нападавших ранее был замечен на акции проекта «Лев против» в столице.
Пять подростков-неонацистов с телескопической дубинкой и баллончиками напали на одинокого престарелого дворника. В мужчину распылили газ и ударили его дубинкой, однако ему удалось сбежать от ультраправых. Вероятно, это нападение было совершено в Москве или ближайшем Подмосковье, — сообщает мониторинговая группа.
Активисты отмечают, что авторы нападения специально заблюрили городской фон на записи, чтобы исключить верификацию места преступления.
Ранее в Иркутске группа молодых людей избила мигранта в местном парке. Предположительно, к нападению причастна националистическая группировка Made With Hate.
В России, после теракта в «Крокус Сити Холле» 22 марта 2024 года, усилилась тревожная тенденция насилия и ксенофобии в отношении мигрантов, особенно из стран Центральной Азии. Это нападение привело к росту антимигрантских настроений, которые часто выражаются в виде этнического профилирования, произвольных задержаний и нападений на людей неславянской внешности. Human Rights Watch и другие правозащитные организации фиксируют увеличение случаев насилия на почве ненависти.
Одним из последствий теракта стало усиление насилия, включая физические нападения на мигрантов. Социальные сети и ультраправые Telegram-каналы стали распространять видеоролики с нападениями на людей, которых ошибочно или намеренно идентифицируют как мигрантов. Правозащитники также сообщают о том, что российские власти, вместо того чтобы осудить это насилие, усилили проверки мигрантов, что лишь усугубило ситуацию.
В ответ на такие события страны, как Кыргызстан, уже рекомендовали своим гражданам посещать Россию только в случае крайней необходимости, что показывает степень обеспокоенности на государственном уровне. Между тем правозащитники выражают беспокойство о дальнейшей эскалации насилия и ухудшении условий для мигрантов в России.
Эти события подчеркивают необходимость комплексного подхода к решению проблем ксенофобии и насилия в отношении мигрантов, а также более сдержанной и справедливой политики государства в этой области.