Uzluksiz ta’lim iqtisodiyoti markazi, Iqtisodiyot va iqtisod instituti (ИПЭИ РАНХиГС) tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, o‘qituvchilarning yarmidan ko‘pi (53%) muhojirlarning bolalari orasida rus tilidagi qiyinchiliklarni qayd etgan. So‘rov Novgorod, Chelyabinsk va Yaroslavl viloyatlaridagi maktablarning 2064 nafar o‘qituvchisini qamrab oldi.
Respondentlarning 42 foizi bunday muammolarni ko‘rmagan, 5,5 foizi esa javob berishga qiynalgan. Til to‘siqlari bilan bir qatorda o‘qituvchilarning 49,5 foizi o‘quv fanlarini o‘zlashtirishda qiyinchiliklarni qayd etgan.
Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, o‘qituvchilarning 80 foizi muhojirlarning bolalarida tartib-intizom bilan bog‘liq muammolar yo‘qligini aytgan. Biroq, o‘qituvchilarning 22,2 foizi bunday bolalarning muloqot qilishda qiyinchiliklarga duch kelishiga ishonishadi, 70 foizi esa bu muammolarni sezmagan.
Ta’lim vazirligining 2021-yil uchun ma’lumotlariga ko‘ra, 140 mingga yaqin migrant bolalar rus maktablarida o‘qigan. Shu bilan birga, mamlakatda 800 mingga yaqin voyaga yetmagan xorijliklar bo‘lgan. LDPR maktablarda migrant bolalarning ulushi 30-40% ga yetishini iddao qilib, 900 ming o‘rin yetishmovchiligi mavjud bo‘lgan ta’lim muassasalariga qo‘shimcha yuk yaratishini aytgan.
Inson huquqlari kengashi a’zosi Kirill Kabanov, rus tilini bilmaydigan bolalar oddiy maktablarda o‘qimasligi kerak, chunki bu ta’lim jarayonini izdan chiqaradi, deb aytgan. U maktablarga kirishdan oldin tilni bilish uchun majburiy test joriy etishni taklif qiladi va tayyorgarlik ta’limi pullik bo‘lishi kerak, deb hisoblaydi. Kabanov, shuningdek, xorijdan mutaxassislar taklif qilayotgan ish beruvchilar migrant bolalarni rus tilida o‘qitishni moliyalashtirishi kerak, degan fikrni ilgari suradi.
“Platforma” ijtimoiy loyihalash markazi rahbari Aleksey Firsov ham ta’lim sifati pasayib ketmasligi uchun migrant bolalar rossiyalik maktab o‘quvchilaridan alohida ta’lim olishlari kerak, deb hisoblaydi. U, shuningdek, muhojir oilalar uchun Rossiya tili va madaniyatini bilish uchun qattiq talablar qo‘yish zarurligini ta’kidlaydi.
LDPR partiyasi muhojir bolalar uchun ta’lim pullik bo‘lishi kerak bo‘lgan moslashuv sinflarini yaratishni taklif qiluvchi qonun loyihasini tayyorlamoqda. Tushuntirish xatida aytilishicha, ruslar va muhojirlarning birgalikdagi ta’lim olishlari ularning rus tilini yetarli darajada bilmasligi tufayli murakkablashadi.
Kirill Kabanov, Markaziy Osiyo va Kavkazdan oilalarning ommaviy migratsiyasini cheklash muhim deb hisoblab, rus tilini o‘rgatish bu guruhlarning rus madaniyatiga to‘liq integratsiyalashuvini kafolatlamasligini ta’kidlaydi.
Bu ketishda, yaqin kelajakda Rossiyada o‘tmishda ayrim mamlakatlarda mavjud bo‘lgan segregatsiyani eslatuvchi migrantlar va mahalliy aholining farzandlari uchun alohida maktablar ham paydo bo‘lishi ham ehtimolga yaqin.

По данным исследования Центра экономики непрерывного образования ИПЭИ РАНХиГС, более половины учителей (53%) отмечают трудности с русским языком у детей мигрантов. Опрос охватил 2064 педагога из школ Новгородской, Челябинской и Ярославской областей.
42% опрошенных не увидели таких проблем, а 5,5% затруднились с ответом. Помимо языковых барьеров, 49,5% учителей заявили о трудностях в освоении учебных предметов.
Также исследование показало, что 80% учителей не видят проблем с дисциплиной у детей мигрантов. Однако 22,2% педагогов считают, что у таких детей есть сложности с коммуникацией, тогда как 70% не заметили этих проблем.
По данным Минпросвещения на 2021 год, в российских школах учились около 140 тысяч детей мигрантов. В то же время в стране находились около 800 тысяч несовершеннолетних иностранцев. В некоторых регионах, по данным ЛДПР, доля детей мигрантов в школах достигает 30–40%, что создает дополнительную нагрузку на образовательные учреждения, где не хватает 900 тысяч мест.
Член Совета по правам человека Кирилл Кабанов считает, что дети, не владеющие русским языком, не должны учиться в обычных школах, так как это нарушает образовательный процесс. Он предлагает ввести обязательное тестирование на знание языка перед поступлением в школы и считает, что подготовительное обучение должно быть платным. Кабанов также утверждает, что работодатели, приглашающие специалистов из-за рубежа, должны финансировать обучение детей мигрантов русскому языку.
Алексей Фирсов, руководитель Центра социального проектирования «Платформа», считает, что дети мигрантов должны обучаться отдельно от российских школьников, чтобы избежать снижения качества образования. Он также отмечает необходимость строгих требований к знанию языка и культуры России для семей мигрантов.
Партия ЛДПР готовит законопроект, который предлагает создание адаптационных классов для детей мигрантов, где обучение должно быть платным. В пояснительной записке указано, что совместное обучение россиян и мигрантов осложняется недостаточным владением русским языком у последних.
Игорь Баринов, глава Федерального агентства по делам национальностей (ФАДН), отмечает, что значительная часть мигрантов (35%) предпочитают жить по законам шариата, а не по российским законам. Эта ситуация затрудняет их интеграцию в общество и подчеркивает необходимость ужесточения контроля над миграционными процессами.
Кирилл Кабанов также считает важным ограничить массовую миграцию семей рабочих из Средней Азии и Закавказья, подчеркивая, что обучение русскому языку не гарантирует полноценной интеграции этих групп в российскую культуру.
Не исключено, что в ближайшем будущем в России могут появиться отдельные образовательные учреждения для детей мигрантов и местных жителей, что напоминает сегрегацию, существовавшую в прошлом в некоторых странах.